Dziękujemy za udział w konkursie. Otrzymaliśmy prawie 250 zgłoszeń. Dzisiaj ogłaszamy wyniki i gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym konkursie. Jego celem było rozbudzenie ciekawości i chęci do poznawania przyrody, a także zapewnienie rodzinom wspólnej ekologicznej rozrywki.

Nagrody – po jednym egzemplarzu „Rodzinnego atlasu przyrody” – otrzymują:

  1. Państwo Żelazko: Kinga, Weronika, Alicja i Sebastian
  2. Państwo Galuba: Jaś, Mateusz i Magdalena
  3. Państwo Grześkowiak:  Joanna i Karol
  4. Państwo Matczyńscy:  Arkadiusz, Małgorzata, Mariusz
  5. Państwo Socha:  Marcin, Małgosia, Tymoteusz i Diana

GRATULUEMY, nagrody wyślemy pocztą!

Poniżej podajemy poprawne odpowiedzi. Każdą Państwa odpowiedź ocenialiśmy indywidualnie. W 99% zgłoszeń odpowiedzi były poprawne. Odpowiedzi nie musiały być tak rozbudowane jak te, podawane poniżej.

1.    Ile nóg mają pajęczaki? – Zgodnie z „Rodzinnym Atlasem Przyrody” przeznaczonym dla całych rodzin, pajęczaki mają 8 nóg, czyli cztery pary odnóży, które służą im do poruszania się.  Akceptowaliśmy też trudniejszą odpowiedź, że pajęczaki posiadają 12 nóg tj. 6 par odnóży: 4 pary są odnóżami krocznymi (lokomocyjnymi), a dwie pary przekształcone są w szczękoczułki i nogogłaszczki.
2.    Co służy rybom do oddychania? Ryby nie mają płuc, tylko skrzela – dlatego nie muszą się wynurzać z wody, aby nabrać powietrza.
3.    Pod jaką postacią rodzą się płazy? Płazy rodzą się w wodzie, gdzie zwykle pod postacią rybopodobnych kijanek żyją kilka tygodni, a po przeobrażeniu większość życia spędzają na lądzie. Większość płazów jest jajorodna, ale występują też gatunki jajożyworodne i żyworodne.
4.    Wymień trzy przykłady ptaków ? nielotów. Są to m.in. pinginwiny, strusie, nandu, kazuary, kiwi i emu.
5.    Od czego pochodzi nazwa ssaki? Młode ssą mleko matki, stąd też nazwa „ssaki”.
6.    Podaj przykład rośliny, która kwitnie wiosną. Na wiosnę kwitną np. snieżyczki, przebiśniegi, korkusy i zawilce gajowe.
7.    Wymień przykład krzewu, na którym pojawiają się owoce. Owoce pojawiają się np. na tarninie lub dzikiej róży. Owoce niektórych gatunków krzewów są jadalne, np. maliny, jeżyny, jagody.
8.    Wymień jeden przykład jesiennego owocu drzewa. Np. kasztany, żołędzie czy bukowiny.
9.    Jak nazywa się pokarm młodych pszczół? Pokarm młodych pszczół nazywa się pierzgą.
10.  Czego symbolem jest biedronka? Ponieważ cechą charakterystyczną symbolu jest jego wieloznaczność, akceptowaliśmy rozmaite odpowiedzi. Najczęściej biedronkę uważa się za symbol szczęścia.

O konkursie

Rodzinny quiz przyrodniczy trwał od 2 sierpnia do 30 września 2010 r. W tym czasie należało poprawnie odpowiedzieć na 10 pytań i wysłać odpowiedzi, adres oraz imiona członków rodziny na [email protected].

O nagrodzie

?Rodzinny atlas przyrody?

Praca zbiorowa
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 192
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Wymiary: 13×19 cm

Rodzinne spacery, wycieczki rowerowe lub wspólne wędrówki są wspaniałą okazją do poznawania rodzimej przyrody. W tej wyjątkowej książce każdy rodzic znajdzie ważne informacje o roślinach i zwierzętach najczęściej występujących na naszym terenie. Kolorowe zdjęcia pomogą dzieciom rozpoznać poszczególne gatunki flory i fauny. Dzięki ciekawostkom i barwnym ilustracjom obcowanie z przyrodą stanie się wspaniałą przygodą.

Życzymy powodzenia!

Organizator:

Sponsor:

Rodziny zgłaszają się do quizu, przesyłając odpowiedzi na pytania konkursowe, adres oraz imiona członków rodziny. / Fot. Benjamin Earwicker, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię