Ogrom atrakcji dla mieszkańców przygotowała firma Cemex Polska wraz z Fundacją „Budujemy przyszłość” w ramach Dnia Otwartego w Cementowni Chełm. Podczas wydarzenia, które odbyło się 15 czerwca, można było nie tylko zwiedzić zakład, ale wziąć również udział w licznych warsztatach, konkursach i aktywnościach ekologicznych. 

Jedną z atrakcji był konkurs „W obiegu”, który odbywał się z wykorzystaniem koła fortuny. W jego ramach uczestnicy byli pytani m.in. o paliwa alternatywne, sposoby postępowania z odpadami, a także o firmę Cemex. Za prawidłowe odpowiedzi uczestnicy otrzymywali nagrody: ekokolorowanki, komiksy, zakładki do książek oraz gry karciane. Na stoisku można było też zobaczyć, jak wyglądają paliwa alternatywne, ale także dowiedzieć się, że w  cementowni Chełm w 95% wykorzystywana energia pochodzi właśnie z ich spalania . Dzięki procesowi spalania RD, blisko 322 700 ton paliw alternatywnych poddano procesowi odzysku ciepła, co tylko w 2022 r. pozwoliło na zmniejszenie zużycia węgla o 200 tys. ton. W temacie paliw alternatywnych można było się zaopatrzyć również w broszurę  oraz zakładkę do książek. Emitowany był również film poświęcony paliwom i ich wykorzystaniu na potrzeby cementowni, przygotowany w ramach realizowanej przez Cemex kampanii. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się podczas wydarzenia warsztaty ekologiczne. Tym razem można było własnoręcznie wykonać swoje mydełko, zrobić bransoletkę z koszulki t-shirt, a także doniczkę z kartonika po mleku. Do dyspozycji odwiedzających były także dwie wielkoformatowe gry plenerowe – Spacerkiem po wiedzę oraz Twistor. 

Wydarzenie, które zostało już zorganizowane po raz drugi, dowodzi, że jest duża potrzeba organizacji dla mieszkańców spotkań, dzięki którym mogą poznać „od kuchni” proces powstawania cementu oraz zrozumieć korzyści wynikające z wykorzystania paliw alternatywnych, będących najlepszą możliwą alternatywą dla składowania odpadów. 

GALERIA

« z 2 »

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię