30 września w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie została otwarta czasowa wystawa ?Las w kurpiowskiej sztuce ludowej”. Wśród eksponatów, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, zobaczyć można między innymi kolekcję wycinanek, rzeźby, drewniane zabawki, plecione naczynia i stroje ludowe.

Wszystko zaczęło się od wycinanki. Kiedy dwa lata temu zorganizowaliśmy w Ośrodku Kultury Leśnej wystawę Biebrzańskiego Parku Narodowego, przyjechały do nas piękne kurpiowskie wycinanki. To właśnie one stały się inspiracją do zorganizowania prezentacji kurpiowskiej sztuki ludowej w szerszym wymiarze – powiedział podczas otwarcia wystawy Jerzy Adamczewski – komisarz wystawy.

Sztuka ludowa Kurpiowszczyzny jest dzisiaj bardzo popularna. Dostrzegamy jej piękno po raz kolejny, na nowo, i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Co sprawia, że
kurpiowska szuka ludowa pozostaje atrakcyjna dla kolejnych pokoleń? Śmiem twierdzić, że wysoka wartość artystyczna i walory estetyczne kurpiowskich wytworów są jedynie podwaliną jej sukcesu. Sedno tkwi w doborze tematyki. Kurpiowska Puszcza (…) pozostaje niezgłębioną inspiracją artystyczną. (…) kurpiowska sztuka ludowa , również ta współczesna, nie istniałaby bez lasu. Co więcej – bez lasu nie istnieliby sami Kurpie.
– napisała Katarzyna Mróz, kierownik Działu Etnograficznego
Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w informatorze przygotowanym na okoliczność wystawy.

Kurpiowszczyzna to teren północno-wschodniego Mazowsza, ciągnący się po obu stronach dolnego biegu Narwi, do jej ujścia do Bugu. Nazwa regionu i jego mieszkańców odnosi się do nazwy obuwia noszonego przez Kurpiów – ręcznie plecionych łapci kurpsi, wykonanych z lipowego łyka. Wystawę, prezentowaną w Muzeum Leśnictwa – „Oficynie" można zwiedzać do końca marca 2011 roku.

Źródło: OKL Gołuchów

 

Sztuka ludowa Kurpiowszczyzny jest dzisiaj bardzo popularna. / Fot. OKL Gołuchów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię