Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach od lipca br. do października 2011 r. realizuje projekt edukacyjny pt ?Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku?. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Śmieci stanowią ogromny i poważny problem nie tylko ekologiczny, ale również społeczny. Jeden mieszkaniec regionu wytwarza około 340 kg śmieci rocznie! Na składowiska trafiła  około 90 proc. odpadów, a tylko zaledwie 10 proc. kierowana jest do sortowni czy kompostowni.
 
Składowiska odpadów mają ograniczoną pojemność. Aby uzmysłowić wagę problemu, wyobraźmy sobie, że potrzebny byłby obszar równy co najmniej Wojewódzkiemu Parkowi Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, aby składować śmieci wytwarzane przez mieszkańców śląskich miast w ciągu najbliższych lat. Trudno sobie wyobrazić taki scenariusz, w którym „zielone płuca” Śląska zajmujące 620 hektarów parku, skupisk nietypowych gatunków roślin i zwierząt i ciekawych atrakcji, zasypywane są przez górę śmieci… Dlatego tak ważne są: edukacja proekologiczna, podnoszenie świadomości i wrażliwości ekologicznej, a zwłaszcza  zaangażowanie mieszkańców śląskich miast w segregację odpadów „u źródła”.

Poprzez warsztaty i wyjazdy terenowe dla dzieci, spotkania z mieszkańcami miast objętych projektem (Zabrze, Tarnowskie Góry, Gliwice, Katowice i Bytom), a także poprzez wyprodukowane materiały informacyjno-edukacyjne chcemy dotrzeć do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Dzieci i młodzież zachęcamy do udziału w konkursach: plastycznym (na najciekawszy komiks bohaterami), a także quizie ekologicznym. Do wygrania są cenne nagrody.

W ramach projektu wykreowano pięć dzielnych i walecznych postaci Eko-wojowników – Mrówkulaturkę, Szkłokodyla, Butelmisia, Leoplastusia i Gryzłomka. Ich misją jest zachęcenie do segregacji odpadów i ochrony środowiska. Kolory Eko-wojowników nie są przypadkowe , odzwierciedlają grupę odpadów, w których segregowanie zaangażowana jest dana postać.

Więcej informacji na temat projektu na stronie www.pkegliwice.pl w zakładce Projekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię