Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO firma Abrys zorganizowała wystawę ?Odpadowo-pomysłowo?. Pomysł jej zorganizowania narodził się z chęci rozszerzenia idei Konkursu o Puchar Recyklingu, którego celem jest promocja selektywnej zbiórki i wszelkich działań związanych z edukacją w temacie ochrony środowiska.

Tematem wystawy były tworzywa sztuczne, zaprezentowane w  dwóch grupach. Jedną stanowiły produkty z powtórnie wykorzystanych odpadów, które straciły one swoją dawną funkcję i spełniają w nowej formie zupełnie inne zadanie. Drugą grupę tworzyły przedmioty powstałe z poddanych recyklingowi odpadów. Na wystawie można było zobaczyć drugie wcielenia płyt gramofonowych, meble powstałe z poddanych recyklingowi butelek PET, przedmioty powstałe z odpadów produkcyjnych, np. kosz na śmieci czy lampę.

Za sprawą wystawy organizatorzy chcieli przekonać społeczeństwo, że wykorzystywany ponownie odpad może być atrakcyjny, a poddane recyklingowi przedmioty bardzo użyteczne.

Pomysł zorganizowania wystawy narodził się z chęci rozszerzenia idei  Konkursu o Puchar Recyklingu, którego celem jest promocja selektywnej zbiórki i wszelkich działań związanych z edukacją w temacie ochrony środowiska. Tematem wystawy były tworzywa sztuczne, zaprezentowane w dwóch grupach. Jedną stanowiły produkty z powtórnie wykorzystanych odpadów, które straciły one swoją dawną funkcję i spełniają w nowej formie zupełnie inne zadanie. Drugą grupę tworzyły przedmioty powstałe z poddanych recyklingowi odpadów.

Na wystawie można było obejrzeć meble powstałe z poddanych recyklingowi butelek PET. Krzesło 111 Navy Chair® z butelek Coca-Cola, którego producentem jest EMECO i Coca-Cola zachwycało klasycznym kształtem i soczystym czerwonym kolorem. Mebel ten powstał w 60% z odzyskanego plastiku oraz specjalnie dobranych materiałów, między innymi barwnika oraz włókna szklanego, dzięki którym krzesło jest wytrzymałe. Drugie z krzeseł – Nobody,  zrobiono z poddanych recyklingowi ok. 100 butelek PET. Powstał z nich tzw. przemysłowy filc, który jest w tym przypadku zarówno konstrukcją i wykończeniem krzesła. Krzesło zachwycało nowoczesnym designem i innowacyjną koncepcją.

Zaskakujące nowe życie ,jakie nadali beczce Robert Pludra i Jakub Sobiepanek zachwycało gości wystawy. Zrobiony z beczki fotel powstał poprzez wycięcie i wygięcie struktury beczki, bez zastosowania dodatkowych elementów, które mogłyby przeszkodzić w procesie recyklingu. Zwiedzający z olbrzymią ciekawością przyglądali się siedzisku i można sądzić, że wielu będzie próbowało odwzorować dzieło.

Na wystawie zaprezentowano niezwykłe siedzisko, którego projektantką jest Patka Smirnow. Pufa zrobiona została z ogromnej ilości reklamówek i foliówek, wiązanych w misterny i czasochłonny sposób. Efektem tej pracy jest mebel niezwykle oryginalny.

W wielu szafach i na strychach zalegają stare płyty gramofonowe. A przykładów jak nadać im drugie życie jest wiele. Na wystawie zaprezentowano oryginale zegary projektu Pavla Sidorenko,  patery i zeszyty projektu Macieja Mazura (Ecocorner).  Dzięki takim nowym wcieleniom starych winyli szkoła i rodzinne spotkania nie muszą być nudne. Zeszyty powstałe ze starej płyty gramofonowej sprawią, że nauka pójdzie śpiewająco, a patera i zegar w stylu eko zaskoczy gości.

Na wystawie znalazło się kilka przedmiotów skierowanych do kobiet – torby, torebki, kosze na zakupy. Młode, mające sportowy styl dziewczyny zachwycały się torbami powstałymi z banerów reklamowych, których producentem jest firma HO::LO. Torby te zaskakują różnorodnością i oryginalnością.  Odwiedzające wystawę panie doceniły sposób wykonania torebek Ecoist, które powstały z błędnie wydrukowanych etykiet na butelki i cukierki. Dzięki producentowi niepotrzebne opakowania nie lądują na składowisku, a powstałe posiadaczki takich torebek mogą czuć się niepowtarzalnie.

Wśród zaprezentowanych przedmiotów, które powstały poprzez odzyskanie i przetworzenie tworzyw sztucznych, znalazła się mata ogrodowo-pokojowa i kosz na zakupy, których producentem jest HandedBy i Patera Not a square,  projektu Davida Graasa. Zaskoczeniem dla zwiedzających były podkładki pod kubki zrobione z odzyskanych kubeczków po jogurtach i ołówki powstałe z poddanych recyklingowi płyt CD.

Niezwykle użyteczne przedmioty mogą powstać również z odpadów produkcyjnych. Przykłady na ich wykorzystanie znalazła firma Blue Marmalade, która stworzyła kosz na śmieci Polyrap inspirowany sztuką składania papieru – origami. Kosz jest tak zaprojektowany, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych wkładów – może być w sekundę rozłożony, umyty i złożony powtórnie. Z odpadów produkcyjnych powstała także lampa Stealth Supreme inspirowana architekturą, której klosz wykonany z jednorodnego materiału sprzyja odzyskiwaniu materiału. Ciekawy pomysł na wykorzystanie wadliwych wyrobów z procesu produkcyjnego znalazła Katarzyna Bukowska-Wcisło i Filip Wcisło, którzy stworzyli oryginalny przybornik biurkowy SpaghettiMonster, który wyglądem przypomniana spaghetti. Sposób na wykorzystanie kawałków pianki polietylenowej stanowiący odpad przemysłowy znalazła Daria Berlińska, która zaprezentowała na wystawie abażur Guma Balonowa. Dzieło jest dowodem na to, że odpady mogą być bardzo użyteczne i jednocześnie stanowić ozdobę salonu.

Na wystawie zaprezentowały swoje dzieła przyszli projektanci –  przedszkolaki z Przedszkola nr 81 im. Skrzata Borodzieja z Poznania. Dzieci wykonały zabawki z butelek PET i kubeczków po jogurtach.

 

Fot. Aleksandra Kowalczyk

Fot. Aleksandra Kowalczyk

Fot. Aleksandra Kowalczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię