Publikujemy świąteczny EKOporadnik portalu edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl i Fundacji All For Planet, organizatora akcji „EkoChoinka”.

Choinka – postaw na EKOlogię!

Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez zapachu igliwia zaopatrz się w drzewko ekologiczne, z korzonkami. Choinkę należy umieścić w doniczce i regularnie podlewać, a po świętach zasadzić drzewko np. w ogrodzie. Jeśli kupisz tańszą, „ciętą” choinkę, zadbaj o jej odpowiednią utylizację. Po świętach oddaj ją do miejskiej kompostowni, gdzie przerobione na kompost drzewska zostaną wykorzystania do użyźnienia miejskiej zieleni. W wielu miastach przeprowadzane są również zbiórki choinek. W Poznaniu akcja ta nosi nazwę „Poznańskie choinki wracają do środowiska”. Również niektóre polskie elektrociepłownie zebrane choinki przerabiają na biomasę, z której produkują ciepło i energię elektryczną, choinki są też przetwarzane na zrębki na ściółkę do szkółek drzew i roślin. Ogrody zoologiczne przetwarzają choinki na pokarm dla zwierząt.

Dla osób, które spędzają święta przy sztucznej choince – pamiętajcie, takie drzewka mogą służyć przez długie lata. Po każdym użyciu należy wyczyścić choinkę i odpowiednio zapakować, aby nie uległa zniszczeniu. Jeśli chcesz wyrzucić choinkę, pamiętaj – jest ona traktowana jako odpad gabarytowy i należy odwieźć ją na wysypisko śmieci czy miejskie gratowisko.

Pakowanie – udEKOruj prezenty z Fundacją All For Planet

Każdego roku w czasie świąt, na świecie wyrzucanych jest 4 mln ton toreb zakupowych i prezentowych – zmieniaj rzeczy na lepsze i zostań dEKOratorem z Fundacją All For Planet. Wystarczy kilka minut, aby z pozoru niepotrzebne butelki, wytłaczanki po jajkach czy stare gazety zamienić na designerskie i pomysłowe EKOopakowani

Ozdoby choinkowe

Zamień plastikowe ozdoby na ręcznie robione, naturalne bombki. W tym roku zawieś na drzewku plasterki suszonych pomarańczy z goździkami, aromatyczne pierniczki, ozdoby ze słomy czy papierowe łańcuchy. Ciekawy wystój i piękny zapach gwarantowane. Zwykłe lamki zastąp lampkami typu LED, które zużywają aż o 99% mniej energii niż tradycyjne światełka choinkowe!

Już na etapie planowania zakupów rób to świadomie – bez popadania w przesadę i kupowania niepotrzebnych rzeczy. Warto zaplanować swoje zakupy na liście, aby oszczędzić swój czas oraz nie przyczyniać się do przedłużania pracy pracowników sklepów – zwłaszcza w święta.

Jeśli mamy już pomysł na prezent, dobrze zastanowić się nad produktem ręcznie wykonanym, najlepiej z naturalnych materiałów. Bądź kreatywny i sam stwórz wyjątkowy prezent! Wiele inspiracji dostarczą liczne serwisy internetowe poświęcone idei DIY (ang. Do It Yourself) lub upcyklingowi, czyli kreatywnemu recyklingowi. Jeśli nie mamy zdolności lub czasu, spójrzmy przychylnym okiem na rękodzieło. Dzięki temu wspieramy lokalny rynek. Kupując produkty produkowane za granicą, zakupów warto dokonywać w sklepach tzw. sprawiedliwego handlu. Sklepy i produkty oznaczone taką sygnaturą gwarantują, że osoby pracujący przy ich produkcji, otrzymały należyte wynagrodzenie.

Dokonując zakupów spożywczych, zamiast u producentów stosujących masowe uprawy i hodowle oraz transport towarów na duże odległości, kupujmy ekologiczne produkty typu „slow food” na lokalnych targowiskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię