Konkurs Stockholm Junior Water Prize jest organizowany co roku, w ramach Światowego Tygodnia Wody (World Water Week), od 1997 roku. W ten sposób Międzynarodowy Instytut Wody w Sztokholmie zachęca młodzież do tworzenia projektów naukowych dotyczących ochrony wód. Klub Gaja koordynuje etap krajowy konkursu – Polish Junior Water Prize.

W konkursie mogą wziąć udział zespoły młodzieży w wieku 15-20 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie oryginalnej pracy pisemnej, która musi spełniać wymogi naukowe ? musi być poparta eksperymentami, statystykami i spójną metodologią. Tematem jest ochrona wód i związane z tym zagadnienia lokalne, regionalne, państwowe lub globalne, a także naukowe, społeczne lub technologiczne.

Praca musi także wskazywać, że zaproponowany w niej projekt jest nie tylko teoretyczny, ale można wykorzystać go w praktyce. Dzięki temu uczestnicy mają szansę zaangażować się w proces powstawania prawdziwego projektu naukowego na rzecz ochrony zasobów wodnych.

Co roku w konkursie startuje tysiące uczestników w 30 krajach. Reprezentantem Polski na Stockholm Junior Water Prize zostanie laureat (zespół), który wygra konkurs w naszym kraju. Konkurs jest wydarzeniem prestiżowym, ponieważ patronuje mu szwedzka Księżniczka Wiktoria, a jego rozstrzygnięcie odbywa się podczas Światowego Tygodnia Wody w Sztokholmie.

Do 20 grudnia Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia do udziału w konkursie dotyczącym szeroko rozumianej ochrony zasobów wodnych Międzynarodowego Instytutu Wody w Sztokholmie. Termin przyjmowania już gotowych prac to 5 maja 2014 roku. Na zwycięzcę konkursu ? pod patronatem szwedzkiej księżniczki Wiktorii – czeka 5 000 dolarów. Prace mogą dotyczyć różnych dziedzin życia, które wiążą się z użytkowaniem wody ? od nauki po sport, zdrowie, sztukę i inne.

Klub Gaja jest koordynatorem etapu krajowego konkursu oraz organizatorem programu edukacji ekologicznej ? Zaadoptuj rzekę, który zachęca do odkrywania i ochrony wartości przyrodniczych, społecznych i kulturowych polskich rzek i akwenów.

Cele konkursu sztokholmskiego Instytutu Wody i programu Zaadoptuj rzekę są zbieżne. Chcemy zachęcać młodych ludzi do odkrywania znaczenia wody w każdej dziedzinie życia, zwrócenia uwagi na konieczność jej racjonalnego wykorzystywania oraz ochrony jej zbiorników w najbliższej im okolicy ? wyjaśnia Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę.

Szczegółowy regulamin konkursu w Polsce (Polish Junior Water Prize) będzie dostępny na www.zaadoptujrzeke.pl do 10 stycznia 2014 roku.

Wśród finalistów poprzednich edycji konkursu znalazła się praca uczniów z Łotwy, którzy zbadali możliwości pochłaniania jonów fosforu z wody za pomocą różnych materiałów takich jak dolomit, czerwona cegła, trawertyn, żwir. Do badań użyli m.in. ścieków i wody z pralek. Kanadyjscy uczniowie stworzyli tanią metodę filtracji wody w celu oczyszczenia jej z kadmu. Udowodnili, że najlepsze do tego będą? skorupki jaj od sześciu różnych ras kur.

Reprezentanci Białorusi sprawdzili właściwości sorpcyjnych materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak kwas alginowy z listownicy (glon). Uczniowie z Francji wypracowali metodę uczenia dzieci mycia rąk, tak by zużywać o 70 procent wody mniej niż dotychczas. Delegacja Izraela stworzyła tani i prosty w obsłudze system teledetekcji dla farmerów w krajach rozwijających się. System zawiera specjalną wtyczkę i aplikację na telefony i smartfony, które dostarczają informacji o stanie wody na polu uprawnym pozwalającej oszczędzić wodę. Specjalne sensory w odpowiednich miejscach wokół pola są odpowiedzialne za fotografowanie plonów i ocenę, który obszar wymaga większego lub mniejszego nawodnienia. Prototyp systemu został przetestowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię