Prawie 40 młodych ludzi zdobyło szansę uczestnictwa w obozie integracyjno-szkoleniowym Klubu Gaja w dniach od 23 ? 28 lipca w Małym Cichym (k. Poronina).

Będą mieli okazję spotkać się z ludźmi, którzy zawodowo zajmują się ochroną środowiska oraz pomóc w utrzymaniu czystości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i zabezpieczaniu jego granic.

Obóz jest elementem projektu Klubu Gaja „EKOLOKALNY WOLONTARIAT”. Zajęcia w Małym Cichym odbywać się będą w obiekcie wypoczynkowym Tarasówka, ale przede wszystkim w plenerze. To okoliczne lasy podczas spaceru „Królestwo przyrody – gospodarstwo człowieka”, który poprowadzi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i wycieczki w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) – na Kalatówki i do Doliny Białego, których przewodnikami będą pracownicy TPN.
Uczestnicy obozu będą też wykonywać prace związane ze sprzątaniem śmieci na terenach leśnych i z utrzymaniem granic  leśnych  w rejonie Małego Cichego. Tatrzański Park Narodowy zapewni worki na śmieci, rękawice i inne potrzebne narzędzia oraz opiekę pracowników. Młodzi wezmą także udział w szkoleniu przyrodniczym i zwiedzą ekspozycję faunistyczną w Kuźnicach – zapowiada Jan Krzeptowski z TPN.
 
Pierwsze wykłady w Małym Cichym to warsztaty o planowaniu w gospodarce wodnej specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Uwagi młodych obywateli są dla nas szczególnie cenne, ponieważ ich aktywność świadczy o zainteresowaniu przyszłością gospodarki wodnej oraz o chęci zdobywania i pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Możemy także uwzględnić w dokumentach planistycznych potrzeby i postulaty artykułowane przez młode pokolenie – podkreśla Ksenia Starzec-Wiśniewska z RZGW w Gliwicach.
Ornitolog dr Jacek Batleja, Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, po wykładzie w swojej dziedzinie, zabierze młodych ludzi na obserwacje terenowe natomiast ichtiolog Jacek Kolendowicz przygotował dla nich wykład „Blaski i cienie bycia rybą”. Ten scenarzysta, publicysta, wędkarz i reżyser nie tylko opowie o podstawowych gatunkach ryb w polskich wodach, ale także m.in. o ciekawostkach ich dotyczących i sposobach podglądania ryb w środowisku naturalnym.
***
Celem projektu Klubu Gaja „EKOLOKALNY WOLONTARIAT” (czerwiec 2011 – wrzesień 2012)  jest rozbudzenie aktywności społecznej młodych ludzi na rzecz ochrony przyrody i rozwoju lokalnej społeczności.  Zajęcia i spotkania opracowano na podstawie blisko 25-letniej pracy i doświadczeń Klubu Gaja. W trakcie projektu uczniowie m.in. poznawali działalność Schroniska dla Dzikich Zwierząt „Leśne pogotowie” w Mikołowie i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu. Organizowali happeningi i wydarzenia z okazji Dnia Praw Zwierząt (ustanowionego przez Klub Gaja), sadzili drzewa w Nadleśnictwie Kobiór i sprzątali użytek ekologiczny Paprocany (k. Tychów).
Szkoły uczestniczące w projekcie „EKOLOKALNY WOLONTARIAT” to: Ośrodek Edukacyjny „Sokrates” w Bielsku-Białej, Zespół Szkół nr 6 w Tychach, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu.
 
Partnerami projektu "EKOLOKALNY WOLONTARIAT” są: Regionalny Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku Białej, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Żywcu, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tychach.

Projekt „EKOLOKALNY WOLONTARIAT” dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

wolontariusze w ustroniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię