20131029093119_zielonalekacjapieczatka_2Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie ?Bajarze z Leśnej Polany? im. redaktora Andrzeja Zalewskiego stanęło w tym roku 35 osób. Dziesiąta edycja konkurs odbyła się 19 i 20 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tym razem w role gawędziarzy wcieliło się 24-osobowe grono uczniów techników leśnych, studenci wydziałów leśnych i ich absolwenci, pracownik Nadleśnictwa Żołędowo i nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku.

Gawędy były w większości autorskimi tekstami, w kilku przypadkach opowiadaniami  zaczerpniętymi z literatury. Ilu bajarzy, tyle pomysłów, prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów ? niosły się ze sceny słowa, które doskonale oddają różnorodność wystąpień. Były gawędy inspirowane opowieściami suwalskimi, o zalesianiu i sadzeniu swojego pierwszego drzewa, a także drewnie będącym inwestycją na dziesiątki lat. Nie zabrakło historii łowieckich i wzbogaconych patriotyczną nutą opowiadań. Bajarze wcielali się w role zwierząt, utożsamiali się z drzewami, występowali z rekwizytami. Był też akcent harcerski, no i jak na jubileusz przystało nawiązanie do gołuchowskiego konkursu, czyli bajanie o bajaniu.

Wystąpienia oceniało 6-osobowe konkursowe jury pod przewodnictwem Ryszarda Dzialuka ? dyrektora Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.

Najwyższą notę otrzymał Szymon Wojtyszyn ? absolwent SGGW w Warszawie. Gawędą zatytułowaną ?Zwierzęta o sobie” oczarował publiczność. Teksty, które przygotował na konkurs m.in. o mrówkach, dzikach i borsukach zaprezentował wcielając się w role tychże zwierząt, oddając ich sposób zachowania i charakter. Drugie miejsce w konkursie zajął Andrzej Karwan  z Technikum Leśnego w Biłgoraju, który przedstawił gawędę ?Sąd nad Sylwanem?. Laureatem trzeciego miejsca została Alicja Derra ? uczennica z Technikum Leśnego w Tucholi, która wystąpiła z gawędą ?Leśne pogaduszki dziadka i wnuczki”.

-jsce=29=2C_Alicja_Derra_=28III_miejsce=29=2C_Szymon_Wojtys-= zyn (I miejsce), fot. K. Ziółkowska

Laureaci tegorocznego konkursu

fot. K. Ziółkowska

Jury przyznało również wyróżnienia dla: Krzysztofa Ogłuszki, Dominiki Staromiejskiej, Michała Wojcieszkiewicza, Marty Wieteski, Antoniego Zięby, Pawła Kowala i Adrianny Malendowicz. Do grona osób wyróżnionych dołączyli również Magdalena Koziara i Michał Denis ? studenci wydziałów leśnych w Krakowie i Warszawie, którzy otrzymali wyróżnienie specjalne za przygotowaną na okoliczność jubileuszowej edycji konkursu ?Laudację Gołuchowa”.

Konkurs uświetnili swoimi występami laureatka I edycji konkursu ? aktorka Jowita Pampuch oraz uczniowie z Technikum Leśnego w Białowieży, którzy zaprezentowali spektakl ?Spotkanie z Puszczą”. Muzycznym akcentem wydarzenia był koncert piosenki aktorskiej w wykonaniu Kaliny Perz-Klimkiewicz z towarzyszeniem fortepianu, na którym zagrał Krzysztof Żabierka.

Z okazji dziesiątego konkursu Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie wydał okolicznościową publikację zawierającą nagrodzone i wyróżnione gawędy wygłoszone w kolejnych dziewięciu edycjach.

Patronat nad wydarzeniem sprawował Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.

 Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię