W najbliższy piątek i sobotę w Białowieskim Parku Narodowym odbędą się interesujące wydarzenia związane z tematyką grzybów.

Puszcza Białowieska jest jedną z najważniejszych ostoi grzybów w Polsce i w Europie. Wpływa na to kilka czynników. Jest stosunkowo dużym kompleksem leśnym, w którym występuje duże zróżnicowanie siedlisk, warunkujących rozwój wielu zespołów leśnych. Ponadto zróżnicowane nizinne lasy o charakterze naturalnym, chronione głównie w granicach Białowieskiego Parku Narodowego i w rezerwatach poza terenem Parku, a także pozostałe fragmenty mało przekształcone przez człowieka powalają na przebieg procesów ekologicznych niezakłóconych działalnością człowieka, co stwarza wielu gatunkom grzybów doskonałe warunki do rozwoju i przeżycia.

Grzyby pełnią w każdym ekosystemie złożone i wielorakie funkcje. Są organizmami cudzożywnymi i uczestniczą aktywnie w krążeniu materii i przepływie energii przez ekosystemy. Grzyby saprotroficzne rozkładają martwą materię organiczną (resztki roślin, zwierząt i innych organizmów), gatunki pasożytnicze uczestniczą w naturalnej regulacji liczebności populacji, przede wszystkim roślin i zwierząt. Ogromnie ważną rolę pełnią również gatunki symbiotyczne (mikoryzowe), które są konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu drzew i przeważającej liczby gatunków roślin zielnych. Grzyby zlichenizowane (porosty) są bardzo często gatunkami pionierskimi, zasiedlającymi jako pierwsze siedliska niesprzyjające rozwojowi innych organizmów.

Grzyby, zgodnie ze współczesnymi poglądami na systematykę organizmów żywych, są wydzielone w oddzielne od roślin i zwierząt królestwo, obejmujące około 100 000 znanych gatunków. W Polsce stwierdzono do tej pory około 6000 gatunków tzw. mikrogrzybów (grzybów mikroskopijnych), około 3500 gatunków tzw. grzybów wielkoowocnikowych (grzybów makroskopijnych, tworzących owocniki widoczne gołym okiem) oraz około 1600 gatunków grzybów zlichenizowanych, zwyczajowo zwanych porostami.

Program wystawy

24 września 2010 r. (piątek)

Godz. 9.00 – Sesja popularnonaukowa (sala konferencyjna Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN)
Wykłady:
1. "Velka kalamita" w lasach Tatr słowackich – nowy typ badań mykologicznych na obszarach podlegających sukcesji wtórnej (prof. dr hab. Wiesław Mułenko, UMCS Lublin)
2. Wystawy grzybów – czego mogą nauczyć? (dr Anna Kujawa, Stacja Terenowa PAN w Turwi)
Turniej wiedzy o grzybach dla uczestników sesji

25 września 2010 r. (sobota)

Godz. 13.00 – Otwarcie Wystawy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN
Godz. 13.30 – Blok konkursowy: Konkurs na „Najpiękniejszy strój leśny”; Plebiscyt na „Najsmaczniejszą potrawę z grzybami”; Gra terenowa „Wielkie grzybobranie”; Konkurs ze znajomości gatunków grzybów; Ile nazw grzybów znajduje się w cytowanym tekście?; Rozpoznawanie grzybów jadalnych i ich trujących sobowtórów; konkurs sprawnościowy
Godz. 14.30 – Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród
 

Grzyby pełnią w każdym ekosystemie złożone i wielorakie funkcje. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię