Nieodłącznym elementem edukacyjnych kampanii ekologicznych jest gadżet ekologiczny (ekogadżet) czyli drobny upominek, który ma za zadanie wzmocnić jej przekaz. Warto pomyśleć o naprawdę wartościowych ekogadżetach, bowiem większość oferowanych produktów z ekologią ma niewiele wspólnego.

Długopisy wykonane z kartonu, usypiacze do komputera, ładowarki solarne, torby materiałowe, zgniatarki do butelek to popularne ekogadżety. Ich ?ekologiczności? ma dowodzić fakt, że zostały wykonane z naturalnych materiałów lub tworzyw pochodzących z recyklingu. Ponadto część z nich może być pomocna w budowaniu ekologicznych postaw. Niestety wiele z tych drobiazgów i urządzeń to klasyczna ekologia pozorna. Czyż na określenie ekogadżet zasługuje kartonowy długopis z plastikowymi elementami i jednorazowego użytku? A może zgniatarka do butelek, która de facto jest zbędnym urządzeniem? Albo kalkulator w drewnianej obudowie, który nie nadaje się do domowej segregacji? Nawet ładowarka solarna często szybko staje się odpadem, bowiem pochodzi z taniej, masowej produkcji i szybko przestaje działać. Wszystkie wymienione ekogadżety mają co najmniej jedną z czterech wad: są jednorazowe, niepraktyczne, nie nadają się do recyklingu, są ograne. Wiele z nich niestety nie tylko nie wspiera ochrony środowiska, ale wręcz mu szkodzi.

Gadżet ekologiczny

Trudno o dobry ekogadżet. Wiemy to zarówno z naszych doświadczeń przy przygotowywaniu kampanii edukacyjnych, jak i z rozmów z samorządami czy firmami. Dobry gadżet ekologiczny powinien spełniać rzeczywistą funkcję edukacyjną, faktycznie wzmacniać ekologiczne zachowania, być łatwy do segregacji. Z takimi założeniami Dział Edukacji Ekologicznej Abrys stworzył nietuzinkowe gry planszowe i karciane, które uczą i utrwalają zasady segregacji odpadów. Zarówno ?Segregator? , jak i ?Komplecik?, a także ?Efekt domina? to autorskie, oryginalne koncepcje opracowane przez pasjonatów środowiska. To bardzo profesjonalna produkcja, starannie wykonana, w której nawet odpady wyglądają czarująco.  Taki produkt to dopiero prawdziwy gadżet ekologiczny, który nie tylko nie stanie się odpadem, ale będzie wartościowym narzędziem ekoedukacji!

Publikacje ekologiczne

W pogoni za nowościami często zapominamy o wartościowych tradycyjnych narzędziach, które również mogą być ?mądrym? ekogadzetem, szczególnie dla dzieci. Nic tak nie przemówi do młodego pokolenia w temacie odpadów i smogu, jak fascynująca bajka lub zabawny komiks. ?Dymski i Dymony? to już abrysowa klasyka, ale ostatnio pojawiły się też nowości takie jak bajki pt. ?Tylko ptaki w powietrzu? oraz ?Leśne porządki?. 

Zadbajmy o to, aby wybierane przez nas  ekogadżety były rzeczywiście ekoLOGICZNE. 

Po mądre ekogadżety warto sięgnąć tutaj. 

?Efekt domina? ? edukacyjna gra ekologiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię