Realizacja ogrodu terapeutycznego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu rozpoczęta! Za nami pierwszy etap prac. Już niedługo uczniowie placówki będą mogli cieszyć się pięknym, zielonym zakątkiem.

?Ogród terapeutyczny Cztery pory roku?, który powstaje na terenie szkoły będzie, miejscem do wielozmysłowego poznawania i terapii wspomagającej wszechstronny rozwój uczniów. ? W ogrodzie terapeutycznym uczniowie będą mieli możliwość bezpośredniego doświadczania bliskości natury, a także zyskają możliwość pielęgnacji roślin, poznawania różnych ich gatunków oraz obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie ? zaznacza dyrektor szkoły, Katarzyna Przybył.

Ogród zostanie stworzony wg autorskiego projektu Joanny Guzary, tegorocznej laureatki konkursu ?Inspiracje w Przestrzeni?. Planowany jest podział ogrodu na strefy zmysłu oraz użytkowe. Strefy terapeutyczne umożliwią aktywne prowadzenie zajęć hortiterapeutycznych, uprawę roślin, wykonywanie prac ogrodniczych oraz podejmowanie artystycznych inicjatyw z wykorzystaniem materiału roślinnego. Terapią ogrodową będzie także pobudzanie zmysłów przez obserwowanie barwnej roślinności, poznawanie zapachu aromatycznych ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w dźwięki ogrodu.

Aby w pełni stymulować i oddziaływać na zmysły wzroku, słuchu, dotyku, węchu czy smaku, zaprojektowano rabaty z odpowiednio dobranymi gatunkami roślin oraz instalacje w postaci muzycznej ściany, trejaży, tablicy do rysowania kredą, hotelu dla owadów, budek lęgowych i karmników. Projektowana ścieżka sensoryczna jest złożona z kilku kwater wypełnionych materiałem o zróżnicowanej teksturze, kształcie i kolorze. Drewniane tabliczki, z napisami
 i piktogramami ?DOTKNIJ?, ?ZERWIJ?, ?POWĄCHAJ? pozwolą na poznawanie bogactwa świata roślin. Altana w strefie użytkowej będzie wykorzystywana do przeprowadzania zajęć artystycznych i integracyjnych.

? Ogród terapeutyczny wspomoże edukację, terapię i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Będzie to na pewno miejsce radosnych doświadczeń, pobudzania zmysłów, aktywności fizycznej i wypoczynku. Cieszę się, że wkrótce na terenie szkoły powstanie kolejna piękna przestrzeń, która przyniesie dzieciom radość. Nasze szkolne marzenia spełniają się dzięki ogromnej życzliwości wielu osób ? dodaje Katarzyna Przybył.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię