Komisarz Dymski został porwany przez dymowników i uwięziony w tajemniczym  miejscu na terenie Zielonej Góry. Uratować go mogło tylko rozwiązanie zadań z zakresu ochrony powietrza i podążanie zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Czy udało się to zrobić?

Jedenaście pięcioosobowych drużyn ruszyło w pogoń za porywaczami, podejmując walkę w obronie czystego powietrza. By uwolnić Dymskiego z rąk porywaczy musiały one m.in. rozwiązać krzyżówkę z zakresu ochrony powietrza, wykonać baterię z ziemniaka, posegregować  odpady, wskazać, jakie produkty można palić w piecu czy też zagrać w ekologiczne koło fortuny. Udało się to drużynie z Zespołu Szkół Edukacyjnych nr 6 z Zielonej Góry. Wykazała się ona największą wiedzą, sprytem i sprawnością fizyczną i w nagrodę otrzymała plecaki turystyczne. Nagrody w postaci gier edukacyjnych „Komplecik” otrzymali także wszyscy uczestnicy gry, a najwięksi „szczęściarze” wyposażyli się również w rower, piłkę, zestaw do badmintona bądź frisbee. Laureatom upominki dostarczył także portal ezguba.pl, który był partnerem tego wydarzenia. 

Gra „Porwanie Dymskiego” była elementem Eko Festynu zorganizowanego przez Urząd Miasta Zielona Góra w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska. 

Recyklingowo-warsztatowo

Na deptaku przed ratuszem na mieszkańców czekały też inne atrakcje. Można było m.in. pomalować torbę bawełnianą we wzory ekologiczne, wykonać brelok z korka czy też biżuterię z t-shirta, makulatury bądź kabli. Ponadto ze starego słoika można było zrobić świecznik, z opakowania po kosmetykach – pojemnik na długopisy, a ze skarpetek – ekologiczną przytulankę. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty „Kilowaty zabawy”, w ramach których do zasilania rozmaitych urządzeń można było wykorzystać energię  słoneczną, a z cytryny i pomarańcza zrobić baterię, zasilającą zegarek elektroniczny.  

Wydarzenie uatrakcyjniło także ekologiczne koło fortuny, w którym pytania, zadania i rebusy dotyczyły ochrony powietrza, a za udział uczestników nagradzano ekologicznymi grami edukacyjnymi. 

Na ratunek Czystolandii

Na kilka chwil zielonogórski deptak zamienił się też w teatr. Na świeżym powietrzu odbył się też spektakl „Na ratunek Czystolandii”, gdzie tym razem to komisarz Dymski musiał podjąć się akcji ratowania krainy i walki z okrutnym Dymonem. Na pomoc znów ruszyły mu dzieci, którym bardzo zależało na tym by znów móc oddychać czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. 

W ramach Eko Festynu można było również spróbować soku z pomarańczy, wyciskanego dzięki prądowi, wyprodukowanemu siłą własnych mięśni, wziąć udział w licznych konkursach dotyczących lasów czy też ułożyć ekologiczne puzzle XXL. 

Organizacja festynu była możliwa dzięki współpracy Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Centrum Nauki Keplera ? Centrum Przyrodniczego, Lasów Państwowych ? Nadleśnictwa Zielona Góra oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Działania z zakresu edukacji ekologicznej na zlecenie urzędu Miasta w Zielonej Górze zostały przeprowadzone przez pracowników Działu Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

GALERIA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię