Rozstrzygnięta została II edycja konkursu grantowego ?Henkel ? zielone granty?. Autorzy 20 najciekawszych wniosków otrzymają na realizację swoich ekologicznych projektów łącznie 100 tysięcy złotych. Do konkursu nadesłano aż 262 zgłoszeń z całej Polski.
Konkurs „Henkel – zielone granty” ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację dzieci i młodzieży poprzez realizację działań związanych z ochroną środowiska. Realizowany jest wspólnie przez Fundację Nasza Ziemia i spółkę Henkel Polska. W tym roku, dzięki grantom ufundowanym przez firmę Henkel, realizowane będą m.in. projekty służące ochronie nietoperzy, traszek i sów. Wsparcie uzyskają także lokalne projekty mające na celu poprawę czystości lasów i rzek. Promowane będą również postawy sprzyjające oszczędności wody i energii. Realizowanym działaniom towarzyszyć będą konkursy wiedzy ekologicznej, prelekcje i happeningi.
– To już druga edycja konkursu grantowego, którą Fundacja Nasza Ziemia prowadzi wspólnie z firmą Henkel Polska. W tym roku umożliwi to realizację 20 projektów, których budżet osiągnął w sumie ponad 262 000 złotych – podkreśla Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia. – Należy zaznaczyć, że w tym roku bogactwo inwencji i poziom merytoryczny nadesłanych wniosków były bardzo wysokie. Byłoby wspaniale gdybyśmy mogli dofinansować wszystkie nadesłane do nas projekty. Myślę, że konkurs grantowy „Henkel – zielone granty” stanowi ważne wsparcie dla działalności lokalnej i stwarza szansę na realizację wielu wartościowych pomysłów, które z powodu braku funduszy mogłyby nigdy nie zostać zrealizowane – dodaje.
– Bardzo się cieszę z rosnącego zainteresowania naszym konkursem. Otrzymaliśmy prawie 50 wniosków więcej niż w ubiegłym roku – mówi Dorota Strosznajder, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.
– Zwycięzcy wykazali się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem. Jestem przekonana, że realizacja ich projektów przyczyni się do zainicjowania wielu ciekawych działań służących ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej mieszkańców wielu polskich miast – dodaje.
Do konkursu nadesłano 262 wnioski z całej Polski. Wśród laureatów konkursu są 3 projekty zgłoszone przez przedszkola, 7 projektów nadesłanych przez szkoły oraz 10 projektów organizacji pozarządowych. Najwięcej zwycięskich wniosków będzie realizowanych w województwach: kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim.
Laureatami konkursu zostali: Przedszkole Publiczne nr 31 w Tarnowie, Przedszkole nr 34 w Bydgoszczy, Przedszkole nr 8 w Toruniu, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Elblągu, Szkoła Podstawowa w Rogalinku, Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu, Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim, Zespół Szkół w Lisewie Malborskim, Lubelska Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego, Stowarzyszenie Mierz Wysoko z Warszawy, Stowarzyszenie Ochrony Sów z Bodzentyna, Fundacja Pomocy Społecznej “Chodźmy razem” ze Skierniewic, Fundacja “Rosa Mundi” z Poznania, Stowarzyszenie “Żyć Inaczej” z Wrocławia, Fundacja “Pro Terra” z Poznania, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Głowienicy ze Stepnicy oraz Stowarzyszenie Ekomena z Ostrołęki. Drugi raz z rzędu grant otrzyma Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Opisy wszystkich zwycięskich projektów II edycji konkursu oraz relacje z ich realizacji publikowane będą na blogu: http://zielonegranty.blogspot.com/
Konkurs „Henkel – zielone granty” organizowany jest od 2008 roku. Do pierwszej edycji konkursu nadesłano 215 wniosków Ubiegłoroczni laureaci zaangażowali w realizację zwycięskich projektów łącznie ponad 200 tysięcy zł, z czego 100 tysięcy zł pochodziło z grantów ufundowanych przez firmę Henkel Polska. Konkurs grantowy realizowany jest w ramach Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Pomagajmy Ziemi – codziennie”, koordynowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Głównymi partnerami finansującymi kampanię są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firma Vattenfall Poland. Patronat nad kampanią objął m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.