Jak troszczysz się o środowisko? Pamiętasz o segregowaniu śmieci, zakręcasz wodę podczas mycia zębów i używasz wyłącznie energooszczędnych żarówek? Teraz możesz wziąć udział w konkursie filmowym i być jeszcze bardziej eko.

Do ochrony środowiska zachęcają już nie tylko członkowie ekologicznych organizacji czy nauczyciele w szkołach, ale także media i celebryci. Gwiazdy tworzą fundacje, angażują się w edukację proekologiczną i działania mające na celu ochronę natury. Mimo docierających do nas ze wszystkich stron apeli, świadomość dotycząca ekologii nadal jest niewielka. Wiele osób wychodzi z założenia, że zbieranie makulatury, oszczędzanie energii czy wody jest bezcelowe, bo większość i tak tego nie robi. Tymczasem jeśli w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody, to na dobę daje to nam nawet 12 straconych litrów. W tygodniu straty wynoszą ponad 80 litrów, a w ciągu roku – aż 4 tysiące litrów! Dlatego tak ważne jest pokazywanie, że nawet najmniejsze inicjatywy mają znaczenie i przekonywanie, że warto porzucić dotychczasowe złe nawyki i zmienić styl życia. Nie od dziś wiadomo, że skuteczniejsza od przekazywania wyłącznie teoretycznej wiedzy jest nauka połączona z zabawą. Dzięki wielu edukacyjnym inicjatywom, które zwracają uwagę na to, jak ważna jest ochrona środowiska, można wziąć przyszłość Ziemi w swoje ręce, a przy tym dobrze się bawić.

Przyjazna moda?

 Ochrona środowiska to już nie tylko konieczność – to także moda i styl życia. W złym guście jest dziś robienie zakupów w sklepach oferujących produkty wytwarzane przez firmy niszczące lasy tropikalne czy zanieczyszczające oceany. Za to przychylnie patrzy się na tych producentów, którzy wspierają ochronę natury, np. tworząc ekologiczne fundacje. Moda na ekologię obejmuje także branżę odzieżową – coraz popularniejsze są na przykład ubrania z organicznej bawełny czy materiałów wytworzonych dzięki recyklingowi. Specjalne linie ubrań wytworzonych w taki sposób wprowadzają nie tylko wielcy projektanci, ale także sklepy sieciowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się także organiczna żywność. Jeżeli wybieramy się na zakupy, warto wziąć z domu nadającą się do wielokrotnego użycia torbę materiałową. A jeśli o tym zapomnimy, lepiej, zamiast kolejnej „foliówki” wybrać torbę papierową. Wbrew pozorom nawet prowadząc samochód można być bardziej eko – wystarczy tankować paliwo z biododatkami i stosować się do zasad ecodrivingu. Przyczyniać się do ochrony środowiska możemy także poprzez korzystanie z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii – w tym celu można na przykład zainstalować na dachu kolektory słoneczne. Wesprze nas w tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za środków Funduszu możemy otrzymać znaczne dofinansowanie do kredytu na zakup i montażu solarów. Taka specjalna pożyczka dostępna jest w Banku Ochrony Środowiska.

Wrzuć śmieci do sieci

Do ekologicznego stylu życia można zachęcać również poprzez kręcenie filmów. Edukacja połączona z zabawą jest głównym celem konkursu filmowego Śmieć(i)MY organizowanego przez poznańską Fundację „Pro terra”. Aby wziąć udział w przeglądzie trzeba nakręcić materiał wideo, który zainteresuje odbiorców tematem ekologii i zachęci do dbania o środowisko. – Jesteśmy otwarci na wszelkie formy filmów. Może to być reportaż, teledysk, etiuda, nawet materiał kręcony telefonem komórkowym. Liczymy na kreatywność uczestników naszego konkursu – mówi Joanna Ciechanowska-Barnuś, prezes zarządu Fundacji „Pro terra”. Dlaczego właśnie filmy? Ponieważ w ten sposób akcja staje się o wiele bardziej uniwersalna. Można trafić do większej liczby odbiorców – zarówno do kinomanów, jak i do amatorów samodzielnej zabawy kamerą. Nakręcenie filmu to jednak nie koniec. Nadesłane prace startują w konkursie, w dwóch kategoriach: filmów amatorskich i profesjonalnych. Dzięki temu na sukces w konkursie ma szansę zarówno uczeń z filmową pasją, jak i jednostka samorządu terytorialnego, dysponująca zdecydowanie większym budżetem na działalność promocyjną.

Filmy biorące udział w akcji Śmieć(i)MY trafiają na stronę internetową Fundacji oraz do serwisu YouTube. Dzięki temu zobaczyć może je każdy. – W dzisiejszych czasach Internet jest narzędziem naprawdę nieocenionym, zwłaszcza jeśli zależy nam na pokazaniu się szerszej publiczności – przekonuje Joanna Ciechanowska-Barnuś z Fundacji „Pro terra”. Na bieżąco można śledzić zmiany w konkursie i dopingować uczestników poprzez oddawanie na nich głosów. Na wysyłanie swoich dzieł (które nie mogą trwać dłużej niż 12 minut) uczestnicy mają czas do końca wakacji. Finał akcji odbędzie się w 24 listopada 2011 r. podczas Targów Poleko na terenie MTP w Poznaniu. Twórcy prac, które uznane zostaną za najciekawsze nie tylko przez jury, ale i internautów, zostaną nagrodzeni. Sponsorami nagród są firmy REMONDIS i GGW Development oraz WFOŚiGW w Poznaniu.

Kręcenie filmów trudno uznać za formę ochrony środowiska. Praca nad nimi może być jednak pretekstem do zastanowienia się, co można zrobić, by poprawić stan całej planety. Często zauważamy problem, ale nie identyfikujemy się z nim. Jeśli natomiast zaangażujemy się w działanie, idea stanie się nam bliższa.

Szczegółowe informacje nt. inicjatywy, w tym regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie internetowej  www.proterra.pl.

 

Filmy mają popularyzować wiedzę na temat gospodarki odpadami. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię