Od 17 do 21 lutego w Schronisku Samotnia trwały ?Warsztaty metod badań śniegu i bezpieczeństwa zimowego? zorganizowane przez Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski, Instytut Geofizyki PAN, Grupę Karkonoską GOPR oraz Karkonoski Park Narodowy, pod patronatem Komitetu Badań Polarnych PAN i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W warsztatach udział wzięło około 50 uczestników, którzy reprezentowali zarówno instytucje naukowe, służby ratownicze jak i służby parków narodowych.

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się m.in. z podstawowymi właściwościami pokrywy śnieżnej oraz metodami jej badań, mechanizmami powstawania lawin oraz kompleksową kartografia lawinową, a także z hydrochemią pokrywy śnieżnej. W trakcie ćwiczeń terenowych oznaczano cechy fizyko-chemiczne pokrywy śnieżnej oraz zapoznano się ze sposobami oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, środkami ochrony o zasadami poruszania się w terenie zagrożonym lawinami, a także z zagadnieniem partnerskiego ratownictwa lawinowego.
 
Źródło: Karkonoski Park Narodowy
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię