Ministerstwo Środowiska radzi, jak bezpiecznie spędzić wakacje, dbając przy tym o środowisko naturalne.

Nasze zachowania podczas wakacji mają łącznie wielki wpływ na środowisko, dlatego na urlopie nie zapominajmy i kilku ?przykazaniach?.

  • Nie kupuj rzeczy, które za chwilę wyrzucisz

Jedna 1,5 litrowa butelka to mniej zużytej energii i odpadów niż trzy butelki półlitrowe. Wybieraj produkty bez zbędnych opakowań lub te, których opakowanie można ponownie wykorzystać. Zmniejszysz ilość odpadów i zużycie energii! Nie marnuj też jedzenia ?dzięki temu zapobiegniesz emisji gazów cieplarnianych powstających podczas   produkcji żywności.

  • Zużyte baterie np. z aparatu fotograficznego wyrzuć do pojemnika na baterie

Baterie, ze względu na swój skład chemiczny (kadm, rtęć, ołów, nikiel, lit, cynk, mangan), wyrzucone w lesie są poważnym zagrożenie dla środowiska. Deszcz wypłukuje z nich metale ciężkie i inne składniki, które przedostając się do wód i gleby, powodując niebezpieczne skażenie oraz zatrucie zwierząt i roślin.

  • Na wakacje weź ze sobą torbę wielokrotnego użytku

Z torby foliowej korzystamy przeciętnie 20-25 minut, następnie staje się ona odpadem. W Polsce każdego dnia zabieramy z zakupami do domu miliony toreb foliowych. Tylko niewielka ich ilość zostaje przetworzona, zdecydowana większość trafia na wysypiska i tam ulega rozpadowi w ciągu kilkuset lat.

  • Oszczędzaj i zakręcaj wodę, gaś światło

Czy wiesz, że aż litr wody może zostać zmarnowany w ciągu godziny z powodu źle zakręconego kranu? Taką ilością  w ciągu tygodnia wody możemy napełnić wannę. Woda pitna jest cenna. Oszczędzaj ją!

  • Nie śmieć, zabierz z plaży swoje odpady

Śmieci wrzucaj do kosza. Gdy jesteś w lesie, w górach lub nad morzem zabieraj ze sobą swoje odpady.

  • Po bułki jedź na rowerze lub idź pieszo

Czy wiesz, że w połowie przypadków samochód jest wykorzystywany do pokonania odległości mniejszych niż 3 km, a więc takich, które można z łatwością pokonać na rowerze lub pieszo.

  • Nie kupuj pamiątek wykonanych z ginących gatunków roślin i zwierząt

Każdego dnia z naszej planety znika jeden gatunek. Będąc na wycieczce za granicą, nie kupuj pamiątek wykonanych z chronionych okazów roślin i zwierząt. Konwencja Waszyngtońska (CITES) ma na celu ochronę dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem z powodu niekontrolowanego handlu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię