Rozstrzygnięto konkurs ?Listy dla Ziemi? Fundacji Ekologicznej ARKA. Autorzy 150 finałowych prac (wybranych spośród 900) to dzieci i młodzież od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne. Młodzi autorzy listów ? rysowanych lub pisanych ? stają w obronie Ziemi, dlatego tytuł konkursu to ?Listy dla Ziemi?.

Rozstrzygnięto konkurs ?Listy dla Ziemi? Fundacji Ekologicznej ARKA. Autorką Listu Roku 2014 jest Weronika Filipiak z Gimnazjum w Słodkowie w Wielkopolsce. To ten list zdobył największe poparcie internautów. Otrzymał 1580 głosów. Natomiast jury konkursu wybrało list Michała Nowaka z Andrychowa w Małopolsce.

Weronika skierowała swój list do wszystkich dorosłych. Michał do… Prezydenta Polski. Dziwi mnie fakt, że w tych czasach ludzie palący śmieci w swoich domach są bezkarni – pisze Michał, który jest uczniem klasy szóstej w Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie.

Michał wie, jak poradzić sobie z zanieczyszczaniem powietrza. Wydając nakaz instalacji filtrów na kominach zarówno domowych, jak i fabrycznych – proponuje. Wie także, jak pozbywać się spalin emitowanych przez samochody. To budowa lepszych dróg, budowa tras rowerowych, takich jak w Holandii czy Belgii – wylicza młody autor, oraz bezpłatna komunikacja miejska. Liczę, że z Pańską pomocą uda się zachęcić urzędy i mieszkańców do wspólnych działań powstrzymujących degradację środowiska naturalnego – kończy swój list Michał Nowak, autor Listu Roku 2014 wyłonionego w konkursie programu „Listy dla Ziemi” Fundacji Ekologicznej ARKA.

Weronika, młoda autorka listu docenionego przez internautów, bardzo poważ dramatycznie nie ocenia zagrożenia niskiej emisji. W szybkim tempie doprowadzamy do sytuacji, kiedy będziemy musieli oddychać przez maski gazowe – pisze. Zdaniem Weroniki dorośli idą na łatwiznę i dlatego w domowych piecach spalają śmieci, a drogę, którą mogą pokonać pieszo lub rowerem chcą koniecznie przejechać samochodem. Ale czy jest Wam dobrze ze świadomością, że zatruwacie środowisko? Samochody są przecież głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i szkodzą naszemu zdrowiu. Sami skracamy sobie życie! – przestrzega młoda mieszkanka Słodkowa.

W ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska w pierwszej dziesiątce europejskich miast, w których jest najbrudniejsze powietrze znalazło się aż sześć miast w Polski. Polacy emitują do powietrza trujące związki chemiczne i gazy oraz pyły, ponieważ w domowych piecach grzewczych spalają śmieci, (które powinny trafić do zakładów komunalnych), słabej jakości węgiel i muł.

W tym roku uczestnicy konkursu zmierzyli się z problemem niskiej emisji. Pokazywali, w jaki sposób najczęściej zanieczyszcza się powietrze (spaliny samochodowe, spalanie śmieci w piecach domowych, hałas uliczny). Szukali porównań, jak oddycha się czystym, a jak brudnym powietrzem. Podawali przykłady pozytywnych zmian w codziennych zajęciach (jazda na rowerze, segregacja i wywóz odpadów). Zachęcali do sadzenia drzew, ponieważ najbardziej przyczyniają się do oczyszczania powietrza.

Co czuje nasza planeta? ? pyta Hania. Zatruwana, zanieczyszczana, brudna, zaniedbana, zapewne czuje się, jak poważnie chory człowiek ? odpowiada młoda autorka. Powietrze jest smutne ? uważa Emilia.

Autorzy listów dzielą się swoimi przeżyciami: Na mojej ulicy w grudniu wieczorem czasami trudno oddychać ? pisze jedna z uczennic. Piękna brzoskwinia w moim sadzie uschła z powodu brudnego powietrza ? opisuje inna. Niemiło patrzy się, gdy ptaki dziobią śmieci wysypane na łące ? wyznaje Ania z Cieszyna. W mojej miejscowości, jestem przekonana, mieszkają przedstawiciele ?Zanieczyszczaczy?. Palą oni gumą, odpadkami i styropianem ? skarży się Iza z Niegowonic.

Dzieci są świadome, że stan środowiska zależy od dorosłych. Konsekwencje ponoszą jednak wszyscy. A ja nie chcę umierać na raka ? pisze Miriana. W naszym domu zdarzały się sytuacje palenia śmieci ? wyznaje szczerze Ola. Ja i moi rówieśnicy mamy alergię. Zimą powietrze jest tak brudne, że trudno mi wyjść na spacer z psem ? wyjaśnia Martyna. I dodaje: Chciałabym lepić bałwana z białego, a nie szarego śniegu. Wszystko zależy od Was! Nie trujcie nas ? swoich dzieci! ? apeluje Anna. Pamiętajcie, że swoje domy możecie wywietrzyć otwierając okna, ale nasza planeta nie ma okna? – dodaje jej rówieśnica z innej części Polski.

Konkurs na List Roku 2014 zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu ?Listy dla Ziemi? Fundacji Ekologicznej ARKA. Patronat: Minister Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Partnerzy: Lasy Państwowe i Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

Dodatkowe informacje: Wojciech Owczarz,  tel. 609 267 020

Bydgoszcz Zespół Szkół Handlowych listy Przedszkole nr 109 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi Szkola Podstawowa w Ćmińsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię