Około 800 dzieci i młodzieży uczestniczyło w festynie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie z okazji 90-lecia Lasów Państwowych. Sygnał powitalny – odegrany przez leśnych sygnalistów – otworzył X Festyn Edukacyjny.

Na „Spotkanie z lasem” dzieci przygotowały spektakle ekologiczne: Uczennice z gołuchowskiej szkoły zaprezentowały taniec ?Leśne Nimfy?, a drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy inscenizację ?Dzieci śmieci?. Nie zabrakło występu: tańca i pantomimy pt.: ?Leśna cisza? wyreżyserowanego przez grupę teatralną ?Ad hoc? ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie przygotowali również utwory z serii ?Leśne koncerty? na gitarę, saksofon i trąbkę oraz liczne piosenki o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie pokazów artystycznych na scenie odbył się występ sygnalistów z Nadleśnictw Kalisz i Taczanów. Leśnicy odegrali koncert ?Znaczenie sygnałów łowieckich? i omówili poszczególne utwory.

Równolegle ze spektaklami oraz występami dzieci i sygnalistów nieopodal sceny, na placu podworskim, odbywały się pokazy związane z lasem i życiem ludzi w minionych epokach. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z warsztatów m.in.: wyklejania na drewnie, malowania na liściach, na drewnianych krążkach i szkle. Chętni mieli możliwość ulepienia naczyń z gliny i wykonania ozdób z filcu. Jak co roku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju umożliwiło dzieciom wykonanie papieru czerpanego, w tym roku kartki tworzono w kształcie głowy niedźwiedzia.

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach uczyło wycinania rzemieni skórzanych, tworzenia dzbanów na kole garncarskim oraz wyplatania wózków z wikliny. Towarzystwo Żywej Archeologii Zawodzie z Kalisza zaprezentowało techniki tradycyjnego tkactwa, dawne sposoby dziania barci, a także otrzymywania dziegciu. Młodzież i dzieci miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat dzikich pszczół na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz obejrzeć pokazy m.in. pracy pilarzy, pieczenia, wędzenia, wyrobu masła i sera. Dodatkową atrakcją spotkania był pokaz tresury psów z kaliskiej szkoły dla czworonożnych przyjaciół Red Dog.

Dzieci uczestniczyły również w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez OKL. Na stoisku Ośrodka uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat polskich lasów, gołuchowskiego parku oraz Muzeum Leśnictwa. Nie zabrakło także zawodów w rzucie szyszką do celu oraz konkursu ?Czy znasz to drzewo??.

Ważnym punktem spotkania, który miał miejsce w samo południe, było uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego ?Las wokół nas?, do którego napłynęło 747 prac w czterech kategoriach wiekowych. Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody, dyplomy i upominki przygotowane przez Ośrodek Kultury Leśnej. Nagrodzone prace można było oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie podczas tej plenerowej imprezy.

Grupa teatralna Ad hoc Malowanie na drewnianych krążkach Prace laureatów konkursu LAS WOKÓŁ NAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię