To hasło tegorocznej kampanii, odbywającej się w ramach Dnia bez Śmiecenia. Jej celem jest  nakłonienie społeczeństwa do sprawdzania poprawności segregacji odpadów. 

Mimo że 68% Polaków (zgodnie z Badaniem świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonym przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2014 r.) deklaruje, że regularnie segreguje odpady, to ich jakość pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenie niektórych partii surowców wtórnych sięga nawet kilkudziesięciu procent, co skutkuje obniżeniem wartości surowca i może spowodować jego nieprzydatność do recyklingu.

W koszach oraz workach, służących do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych można znaleźć nie tylko odpady komunalne, ale także te, które są uznawane za odpady niebezpieczne (m.in. baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po lekach). Nierzadko znajdują się w nich także takie odpady, które nie powinny się w nich znaleźć. Przykładowo, do pojemników na szkło wrzucane są szyby samochodowe, lusterka, szklanki czy talerze,  a do pojemników na makulaturę tapety, worki po cemencie czy też kartony po mleku i sokach. Duży problem stanowi również wyrzucanie nieopróżnionych kartonów po płynnej żywności, kubków po jogurtach, butelek po napojach. W przypadku, kiedy trafiają one do pojemnika z tzw. frakcją suchą mogą zabrudzić makulaturę, która silnie zanieczyszczona lub zapleśniała nie może zostać przetworzona.

Po przeprowadzeniu tzw. reformy śmieciowej gmina jest odpowiedzialna za odbiór odpadów z gospodarstw domowych i to ona decyduje o kształcie systemu selektywnej zbiórki odpadów na swoim terenie. W każdej gminie zbiórka odpadów może wyglądać inaczej ? dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się ze standardami obowiązującymi w miejscu naszego zamieszkania.

By to zmienić Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań tegoroczną edycję Dnia bez Śmiecenia realizuje pod hasłem „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”. W jej ramach Polacy będą zachęcani do odwiedzania strony internetowej gminy lub pobrania w urzędzie gminy informacji w jaki sposób poprawnie segregować odpady, zapoznania się z informacją co w danym worku/pojemniku powinno się znaleźć, a czego nie należy tam wyrzucać oraz zajrzenia do własnego pojemnika/worka i sprawdzenia czy pośród wysegregowanych przez nas odpadów nie znajdują się te, które nie powinny tam trafić.

Więcej o akcji: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz http://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia

Dzien_bez_smiecenia_kartkaA4_OK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię