Przeciętny mieszkaniec Warszawy produkuje codziennie ponad 1 kg odpadów opakowaniowych, co oznacza, że w ciągu roku w stolicy powstaje ponad 700 tys. ton odpadów komunalnych.

Większość z odpadów opakowaniowych trafia na składowiska, choć ponad 80% to surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać. Obecnie z Warszawy do odzysku i recyklingu trafia jedynie ok. 12% odpadów. Mimo że liczba ta z roku na rok wzrasta, to jednak poziom selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w naszym kraju jest wciąż bardzo niski, a Polska nie spełnia wymogów stawianych przez Unię Europejską w tym zakresie. Odpowiednie segregowanie odpadów pozwala oszczędzać zasoby naturalne, energię oraz zmniejsza ilość odpadów kierowanych na składowiska.

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” powstał projekt „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy. Celem prowadzonego od grudnia 2009 r. projektu, jest przekonanie ludności stolicy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa (Stegny i Sadyba), do segregacji odpadów opakowaniowych i zapoznanie z wiążącymi się z tym korzyściami ekonomicznymi oraz środowiskowymi.
 
W ramach przedsięwzięcia w stolicy pojawiło się 161 billboardów i ponad 2 tys. plakatów. W dwudziestu szkołach podstawowych w Warszawie przeprowadzono warsztaty ekologiczne przeznaczone dla uczniów klas IV-VI. W trakcie zajęć uczniowie otrzymali 3 tys. „Elementarzy Ekologicznych”, które stanowią kompendia wiedzy przekazywanej podczas zajęć.
 
Projekt obejmował także całodzienny Piknik Ekologiczny, zorganizowany na warszawskim Ursynowie, w którym wzięło udział ok. 2 tys. osób. Stworzono też interaktywny serwis internetowy, będący platformą edukacyjno-informacyjną, spinającą wszystkie działania prowadzone w ramach projektu.
 
Ponadto zorganizowano konkurs edukacyjny dla szkół podstawowych, w którym można było zgłosić jedną pracę edukacyjno-informacyjną w dowolnej technice: teatr, happening, plakat, film, apel szkolny itp. Zwycięzców ogłoszono 11 lutego br. Pierwsze miejsce wraz z nagrodą o wartości do 12 500 zł za bożonarodzeniowe choinki wykonane z odpadów opakowaniowych otrzymała Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. profesora Jigoro Kano Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie.
 
Drugie miejsce wraz z nagrodą o wartości do 9 500 zł za edukacyjną prezentację dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych przyznano Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie. Za otrzymane środki Stowarzyszenie zakupi wybrane przez szkoły nagrody rzeczowe.
 
– W obu przypadkach uczniowie wykazali się zarówno dobrym zrozumieniem zagadnienia selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, jak i kreatywnością w jego zaprezentowaniu. Mamy nadzieję, że w wyniku przeprowadzonych w szkołach podstawowych warsztatów ekologicznych oraz zorganizowanego konkursu, młodzi mies zkańcy Warszawy zrozumieli potrzebę segregacji odpadów opakowaniowych dla ochrony środowiska naturalnego, będą chętnie segregować odpady opakowaniowe oraz zachęcać do tego członków swoich rodzin, kolegów i znajomych – powiedziała Monika Franaszek, kierownik projektu.
 
Na podstawie informacji prasowej opracowała: Katarzyna Błachowicz
 
Artykuł pochodzi z miesięcznika " Recykling" Numer 3/2011 (123).
 

Fot. Archiwum Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię