Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak wielkie znaczenie może mieć z pozoru niewinna decyzja podjęta w sklepie z elektroniką. Postępując według kilku prostych zasad możemy w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia przyrody!

Zanim podejmiemy decyzje o kupnie nowego telefonu komórkowego, lodówki czy telewizora powinniśmy zadbać o los ich poprzedników. Niestety świadomość naszych decyzji w sferze recyklingu i przekazywania urządzeń do ponownego użytku jest nadal bardzo niska. Z badan przeprowadzonych przez firmę Nokia* wynika, ze jedynie 3% wszystkich nieużywanych telefonów trafia do powtórnego przetworzenia. Ponad 44% starych komórek leży bezużytecznie w domu, bowiem ludzie nie wiedza, co z nimi zrobić. A można uczynić wiele dobrego, także dla środowiska naturalnego.

Poniżej prezentujemy kilka zasad, które pozwolą nam zdecydowanie bardziej świadomie dokonywać wyboru podczas zakupu oraz postępować z niepotrzebnym i nieużywanym sprzętem elektronicznym.

Tak naprawdę to od nas – klientów i użytkowników, zależy, jak producenci będą rozwijać swoje przyjazne naturze produkty. Kupując specjalnie oznaczone urządzenia wykonane z bezpiecznych dla środowiska materiałów przekonujemy inne firmy do zwrócenia uwagi na coraz bardziej zanieczyszczone środowisko.

Kilka użytecznych zasad jak postępować ze sprzętem elektronicznym:

1. Korzystaj z usług firm zajmujących się recyklingiem zużytego sprzętu.
 
W przypadku wielkogabarytowych produktów, takich jak pralki, lodówki czy telewizory, należy oddawać je do specjalnych punktów, trudniących się recyklingiem używanej elektroniki. Produkty te zostają poddane procesowi recyklingu przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa dla środowiska. Co jednak zrobić z mniejsza elektronika, taka jak telefony komórkowe, komputery?  Nieużywane komórki możemy sprzedać specjalistycznej firmie zajmującej się przywracaniem tych urządzeń do ponownego obiegu (w przypadku sprawnych telefonów). Bardzo wiekowe bądź niedziałające modele można zaś przekazać do recyklingu.

Skupem nieużywanych już telefonów komórkowych zajmuje się firma StaryTelefon.pl, za której pośrednictwem można sprzedać stary telefon. Wystarczy zarejestrować się na stronie StaryTelefon.pl, wybrać model telefonu z listy i wypełnić formularz. Następnie do każdego klienta przesyłana jest darmowa koperta, w której odsyłany jest telefon. W przypadku, gdy liczba telefonów przekracza  5  bądź katalogowa cena telefonu/od jest wyższa niż 90 złotych po odbiór przesyłki zgłasza się opłacony przez StaryTelefon.Pl kurier. W kolejnym kroku przesłane urządzenia zostają sprawdzone przez specjalistów – klient otrzymuje finalna propozycje ceny za dostarczone telefony, po jej akceptacji odpowiednia kwota przekazywana jest na konto klienta.

2. Zwróć uwagę na zawartość szkodliwych substancji

Zwróćmy uwagę również na skład surowców, z których został wykonany sprzęt. Jeśli posiada certyfikat ekologiczności możemy pominąć ten krok, jeśli jednak decydujemy się na zakup sprzętu bez certyfikatu, warto zapytać na stronie producenta o rodzaj tworzywa, z którego został wykonany i jego poziomu ekologiczności.

3. Sprawdź, czy producent sprzętu jest przyjacielem środowiska

Wiele firm za punkt strategii przyjęło dbanie o bezpieczeństwo środowiska od chwili rozpoczęcia produkcji urządzenia, do czasu jego utylizacji. W łatwy sposób można sprawdzić w Internecie, które z firm są przyjazne dla środowiska. Wiele organizacji, np. Greenpeace, tworzy własne rankingi przyjaznych marek. Badaniom zostają poddane wszystkie urządzenia danej firmy, proces produkcyjny, sposoby utylizacji i bezpieczeństwo ekologiczne komponentów, z jakich tworzony jest dany sprzęt. Ranking Greenpeace możesz sprawdzić tu: •http: //www.Greenpeace.Org/international/en/campaigns/toxics/electronics/Guide-to-Greener-Electronics/

4. Podczas kupna sprzętu zwracaj uwagę na certyfikaty ekologiczności produktu.
 
Produkt bezpieczny dla środowiska powinien w widocznym miejscu posiadać nalepkę, świadczącą
o uzyskaniu certyfikatu ekologiczności. Może on się przejawiać na wiele sposobów. Główne dwie płaszczyzny to ekologiczność procesu produkcyjnego i materiałów, z których jest wykonane urządzenie. Najbardziej znanym certyfikatem jest Niebieski Anioł (Der Blaut Engel), przyznawany od 1977 roku w 75 kategoriach w tym dla sprzętu elektronicznego.  Do pozostałych wybranych certyfikatów należą miedzy innymi znaki TCO, SPC i Nordycki łabędź. Certyfikaty przyznawane są najbardziej ekologicznym, energooszczędnym i ergonomicznym urządzeniom elektronicznym na rynku.
                                        
Stosując powyższe zasady znacznie zwiększamy świadomość producentów i wybieramy produkty, które w jak najmniejszym stopniu szkodzą środowisku. Wybierając nowe, ekologiczne urządzenia  i utylizując stare, zaoszczędzamy podwójnie – nie tylko na energii, ale również na negatywnych skutkach nieodpowiedniego obchodzenia się ze starym sprzętem oraz złych nawykach.
 

Świadomość naszych decyzji w sferze recyklingu telefonów komórkowych jest nadal bardzo niska. / Fot. sanja gjenero, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię