Od 9 do 24 maja w Centrum Handlowym M1 w Poznaniu trwał Festiwal Rzeźby z Piasku. Na terenie przyległym do CH M1 od strony Browarów, poznańska firma „IceSand ? rzeźby z piasku i lodu” na zlecenie Dyrekcji CH M1 przygotowała miasteczko rzeźb z piasku, którego w Wielkopolsce jeszcze nie było.

Do realizacji projektu zaproszono uznanych w Europie i wielokrotnie nagradzanych na festiwalach rzeźby z piasku, artystów-rzeźbiarzy z Polski, Rosji i Ukrainy. Na potrzeby imprezy zwieziono 500 ton piasku i zakupiono 350m2 drewnianej sklejki, wykorzystywanej do skonstruowania odpowiednich szalunków pod rzeźby.

Powstało 11 rzeźb, z których najwyższa będzie liczyła aż 5m wysokości. Zobaczymy m.in. kompozycję słynnych poznańskich budowli – Katedrę, Ratusz i Operę, rzymskie Colloseum, adaptację słynnej rzeźby Michała Anioła – Pietę czy egipski posąg faraona. Poza tym wyrzeźbiono bajkowych bohaterów z bajek i filmów oraz olbrzymiego aligatora.

Autorem projektów i kompozycji jest poznański rzeźbiarz – Wiaczesław Borecki. Absolwent wydziału rzeźby Państwowej Szkoły Artystycznej w Charkowie oraz Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2003) w pracowni prof. Kopczyńskiego. Na co dzień tworzy rzeźby w brązie, ceramice, gipsie i żywicy. Dla osób, które chciały spróbować swoich zdolności rzeźbiarskich w piasku, przygotowano serię warsztatów.

Festiwal rzeźb z piasku potrwa od 09.05.2009 do 24.05.2009 Natomiast później wystawę będzie można oglądać do końca wakacji. Rzeźbienie w piasku może być ekologiczną alternatywą dla zwiazanych z kupnem dużej liczby zabawek, przyjemności  dziecięcych.

Źródło: M1

Dla osób, które chciały spróbować swoich zdolności rzeźbiarskich w piasku, przygotowano serię warsztatów. / Fot. Tatiana Bolshakova, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię