Dlaczego warto prawidłowo postępować z elektrośmieciami? Odpowiedzi na to i inne pytania można znaleźć na wystawie edukacyjnej „Dwa Światy Elektrośmieci?, która od 26 maja gości w Muzeum Techniki NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Inicjatorem i głównym organizatorem wystawy jest organizacja odzysku ElektroEko.

Wystawa "Dwa Światy Elektrośmieci” przedstawia tematykę recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz wyjaśnia zasady prawidłowego postępowania z tego rodzaju odpadami. Ma również na celu uświadomienie skali zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z elektrośmieciami, oraz wskazanie na zasadność ich przetwarzania i recyklingu.

Tytuł wystawy "Dwa Światy Elektrośmieci” bezpośrednio nawiązuje do ekspozycji, która przedstawia między innymi dwie sfery, tytułowe światy – otoczenie pełne bujnej i zdrowej przyrody oraz środowisko zanieczyszczone przez szkodliwe i wszechobecne elektrośmieci. Celowo przerysowane, metaforyczne przesłanie wystawy ma oddziaływać na wyobraźnię zwiedzających i skłonićdo zastanowienia nad konsekwencjami swojego zachowania. Zwiedzający mogą sami zdecydować jaki świat chcą w przyszłości zbudować.

Wystawa podzielona jest na sekcje tematyczne – przetwarzania, odzysku i recyklingu, szkodliwości oraz właściwego postępowania z elektrośmieciami. Każda sekcja posiada oryginalne eksponaty, które w ciekawy i obrazowy sposób przekazują wiedzę na temat właściwego gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Niektóre eksponaty mają charakter interaktywny, można ich dotknąć i dokładnie obejrzeć, aby przekonać się dlaczego warto prawidłowo pozbywać się elektrośmieci oraz jakie są korzyśc z recyklingu i odzysku tego rodzaju odpadów. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zaaranżowano również edukacyjną strefę zabawy (quiz ścienny i mózg elektronowy), gdzie można sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę.

Głównym organizatorem wystawy jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Wystawa nie ujrzałaby jednak światła dziennego bez przychylności Muzeum Techniki NOT oraz zaangażowania firm: Leroy Merlin, Polimex Mostostal, Grot, AMK Andrzej Kaliński.

Ekspozycję zaprojektowali doświadczeni architekci – Jeremi Kupczyński oraz Michał Płoski, którzy stworzyli eksponaty i nietypową koncepcję wizualną wystawy.

Inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony Minister Edukacji Katarzyny Hall, Ministra Środowiska Macieja Nowickiego, oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, którzy objęli wystawę patronatem honorowym. Patronat merytoryczny sprawuje Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Patronat medialny sprawują: tygodnik społeczno-kulturalny Przekrój, tygodnik społeczno-oświatowy Głos Nauczycielski, magazyn edukacyjno-rozrywkowo-publicystyczny Victor Gimnazjalista, portale internetowe Onet.pl, Focus.pl, Recykling.pl, Ekoedukacja.pl, oraz Clear Chanel Poland.

Źródło: www.elektroeko.pl
 

Wystawa przedstawia dwie sfery, tytułowe światy – otoczenie pełne bujnej i zdrowej przyrody oraz środowisko zanieczyszczone przez szkodliwe i wszechobecne elektrośmieci. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię