W akcji, która towarzyszy Kolorowym Emocjom mogły wziąć udział przedszkola, szkoły i gimnazja z całej Polski, a w rywalizacji indywidualnej wszystkie dzieciw wieku od 3 do 13 lat. W kilku miastach już wyłoniono zwycięzców.

Wrocław

Zwycięzcą w kategorii Najbardziej Świadoma Ekologicznie Szkoła została Szkoła Podstawowa nr 107 we Wrocławiu. Placówka jest jednym z organizatorów akcji „Książka za makulaturę”. Dzięki niej wrocławscy uczniowie mogą wymienić zebraną przez cały rok makulaturę na książki do szkolnej biblioteki. „107” tylko w ciągu zeszłego roku zebrała 13612 kilogramów makulatury, co pozwoliło na zakup prawie 100 nowych książek.

W kategorii Najbardziej Świadome Ekologicznie Przedszkole wygrało Przedszkole nr 27 „Skrzaty” we Wrocławiu, które jest organizatorem i uczestnikiem wielu cennych akcji ekologicznych. Wychowawcy wraz z podopiecznymi zorganizowali m.in. konkursy plastyczne dla innych wrocławskich przedszkoli, wyjazdy ekologiczne połączone z warsztatami oraz akcję oszczędzania energii na terenie placówki. ,,Skrzaty” w swoich akcjach współpracują z Ligą Ochrony Przyrody, Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju i Polskim Klubem Ekologicznym.

Nagroda za pracę indywidualną trafia do pięcioletniego Jakuba Stysia. Mały Ekolog został nagrodzony za pracę plastyczną promującą oszczędzanie wody w domu.

Białystok

Nagroda indywidualna przyznana została Darii Kowalewskiej uczennicy klasy VIa Szkoły Podstawowej Nr 29 w Białymstoku, autorce i laureatce wielu konkursów o tematyce ekologicznej. Dziewczynka dzięki wrażliwości artystycznej i świadomości ekologicznej przekazała w swoich pracach filozofię i ideę ochrony natury. Oglądając prace Darii, widać ogromny talent, który już w tak młodym wieku zostaje wykorzystany do szczytnych celów. Świadczy o tym również fakt, że część jej obrazów wystawiana jest na aukcjach charytatywnych dla najbardziej potrzebujących.

W kategorii szkoła podstawowa zwyciężył Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku. Uczniowie i nauczyciele z tej szkoły zorganizowali w ciągu roku ogromną liczbę akcji mających na celu propagowanie ekologii. Przeprowadzali pokazowe lekcje o tej tematyce, stworzyli własne przedstawienie teatralne, oraz prezentacje multimedialne. Aby docierać ze swoimi działaniami do jak największego grona odbiorców zbudowali własną stronę internetową, na której na bieżąco informowali o swoich działaniach. Za wykorzystanie nowych technologii do poszerzania świadomości ekologicznej Zespół Szkół Sportowych nr 1 otrzymał w pełni zasłużone pierwsze miejsce.

Tytuł najbardziej świadomego ekologicznie przedszkola przyznany został Przedszkolu Samorządowemu Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku, za tegoroczne obchody ,,Dnia Ziemi”. Przedszkolaki wykonały program artystyczny własnego autorstwa, który w ciekawy a jednocześnie zabawny sposób pokazał jaki wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie ma troska o przyrodę. Wierszyki recytowane przez przebrane dzieci odnosiły się między innymi do problemu segregacji odpadów, zanieczyszczenia powietrza, oraz dbania o czystość wody. Czasami najprostsze rzeczy trafiają do nas najlepiej. Mamy pewność, że program artystyczny Przedszkola nr 68 trafił i przemówił do wszystkich, którzy mieli szansę go obejrzeć.

Rzeszów

Ewa Sławińska jednogłośnie zwyciężyła w kategorii indywidualnej, ponieważ jej działalność daleko wykroczyła poza ramy akcji. Uczennica kl. IV Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Cisnej potrafiła nie tylko zauważyć problem, ale również przedstawić jego rozwiązanie. Widząc niszczenie i brak zainteresowania sadzonkami drzewek, które uczniowie otrzymali od Nadleśnictwa Cisna, Ewa sama zorganizowała akcję ich ochrony, oraz zainteresowała tym problemem swoich rówieśników. Inicjatywa polegająca na postawieniu w szkole, makiety drzewa, samodzielnym zorganizowaniu apelu ,,Pomoc drzewom”, zbiórce podpisów, oraz przeprowadzeniu konkursu plastycznego. To dużo nawet jak na osobę dorosłą. Tutaj pomysł, oraz organizacja należały do uczennicy IV klasy, która w wolnych chwilach zajmuje się jazdą konną, oraz opieką nad swoim chomikiem. Przykład Ewy udowadnia, że niezależnie od tego w jakim wieku jesteś, możesz aktywnie wpływać na otaczająca Cię rzeczywistość, oraz ją zmieniać.

Najbardziej proekologiczną szkołą została Szkoła Podstawowa w Woli Zgłobieńskiej, która w ciągu roku przeprowadziła szereg inicjatyw takich jak: zbiórka elektrośmieci, wycieczki ekologiczne, i konkursy o takiej tematyce. Jednak nie to zadecydowało o ich zwycięstwie. Szkoła została nagrodzona za ogromne zaangażowanie dzieci, które wprost zasypały organizatorów swoimi pracami. Uczniowie tacy jak: Tomasz i Justyna Chmiel, Maciej Oparowski, Faustyna Nieroba, Sylwia Popławska, Aleksandra Ostrowska i wielu-wielu innych, wysłali na konkurs własne teksty bajek i opowiadań o tematyce ekologicznej, Udowodnili tym samym, że problematyka ekologiczna jest im niezwykle bliska, oraz stanowi podstawowy element edukacji w ich szkole.
 
Za najbardziej świadome ekologicznie przedszkole uznane zostało Przedszkole nr 11 w Rzeszowie. Nagroda przyznana została przede wszystkim za nowatorskie podejście do propagowania ekologii. Wychowankowie tego przedszkola wzięli sprawy w swoje ręce. Najpierw ustawiając w każdej sali kosze do segregacji odpadów i układając hasła ekologiczne. Następnie wychodząc na ulice i pod czujnym okiem Pani wychowawczyni rozdając je przypadkowym przechodniom propagując w ten sposób ochronę przyrody. Ten ,,Marsz Zielonych Ekologów” wzbudził zainteresowanie nie tylko na ulicach Rzeszowa, ale również wśród organizatorów. Nietypowość akcji zasługuje na pochwałę. Przedszkolaki nie tylko same poznały metody ochrony przyrody, ale również próbowały zainteresować nimi dorosłych.

Toruń

Najbardziej Świadomą Ekologicznie Szkołą w regionie została Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu. To właśnie jej zgłoszenie wywarło największe wrażenie na kapitule konkursowej. Nagrodę przyznano za przeprowadzone w placówce obchody tegorocznego Dnia Ziemi. Dzieci wraz z wychowawcami sadzili drzewka, przyglądali się procesowi recyklingu, uczestniczyli w wykładzie na temat oszczędzania energii oraz brali udziałw konkursach o tematyce ekologicznej.

Z kolei w kategorii Najbardziej Świadomego Ekologiczne Przedszkola bezkonkurencyjne okazało się Przedszkole Miejskie nr 8 w Toruniu.
Nagrodę i dyplom przyznaliśmy za promowanie zachowań proekologicznych od pierwszych dni edukacji. Każde nowo przyjęte do tej placówki dziecko przynosi krzew, lub drzewo, które potem sadzi wspólnie z wychowawcami. Dzięki temu nawiązuje często swój pierwszy poważny kontakt z przyrodą, który rozwija się przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu. Nic dziwnego, że wychowankowie przedszkola aktywnie uczestniczą w akcji sprzątania świata, oraz innych ogólnopolskich inicjatywach proekologicznych.
 

Kielce 

Zwycięzcą w kategorii Najbardziej Świadoma Ekologicznie Szkoła została Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach. Jury postanowiło nagrodzić inicjatywę, która zmobilizowała uczniów do wspólnej pracy nad ochroną środowiska, oraz udowodniła, jak wiele można osiągnąć działając w grupie. Wychowankowie tej placówki podzielili się na zespoły,  z których każdy opiekował się innym zagadnieniem z dziedziny ekologii.  Ekozespół ,,Energia” dbał o oszczędzanie elektryczności i ciepła w całej placówce. Grupa odpowiedzialna za odpady zajmowała się zbiórką surowców wtórnych i przekazaniem ich do punktu przetwarzania. Wszyscy uczniowie wykonali również projekty toreb ekologicznych. Nagradzając Szkołę Podstawową nr 1 uhonorowano przede wszystkim pracę zespołową
i świetną organizację.

W kategorii Najbardziej Świadomego Ekologicznie Przedszkola bezkonkurencyjne okazało się Przedszkole Samorządowe nr 18 w Kielcach. Placówka ta ma już na koncie wiele wyróżnień. Kilkakrotnie otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciel Ziemi” nadawany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kielce. Została również nagrodzona jako najaktywniejsze kolo Ligi Ochrony Przyrody w obrębie Kieleckim. Dzieci z Przedszkola nr 18 od najmłodszych lat poznają metody i cele ochrony przyrody. Ogromna liczba konkursów i inicjatyw o takiej tematyce świadczy o zaangażowaniu i poważnym podejściu do tematu ekologii.  

 W konkursie na Najbardziej Świadomą Ekologicznie Szkołę, zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 30 w Łodzi, która przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję zbiórki surowców wtórnych. Uczniowie zrzeszeni w szkolnej Lidze Ochrony Przyrody dzięki pomocy swoich kolegów zebrali w ciągu ostatnich miesięcy ponad dwie tony makulatury, ponad 500 kilogramów nakrętek i prawie tyle samo zużytych baterii.

Ponadto uczniowie poznali zalety płynące z recyklingu oraz dowiedzieli się jak przekonać do podobnych działań swoich rodziców. Szkoła Podstawowa nr 30 pokazała jak niewielka grupa osób może przekonać do swoich słusznych działań całą szkołę, a poprzez rodziców – dużą społeczność.

Łódź

W kategorii Najbardziej Świadome Ekologicznie Przedszkole bezkonkurencyjne okazało się Przedszkole Miejskie nr 97 w Łodzi, organizujące szereg akcji promujących ekologię. Jedną z nich jest, odbywający się co roku, „Rajd z EkoSkrzatem”, podczas którego wychowankowie przedszkola poznają nowe gatunki roślin i zwierząt, biorą udział w zabawach ekologicznych oraz rywalizują w zabawach ruchowych.

Inną cykliczną akcją jest happening „Święto jabłoni”, w której udział biorą całe rodziny. Podczas całego dnia przedszkolaki wraz z rodzicami bawią się wspólnie na łonie natury i uczą się zachowań proekologicznych. Edukacja ekologiczna i przyrodnicza organizowana dla całych rodzin daje możliwość wpływania na zachowania całej przedszkolnej społeczności. Za to Przedszkole Miejskie nr 97 otrzymuje od nas wyróżnienie.
Podczas trwania Kolorowych Emocji, po złożeniu uroczystego Ślubowania Małego Ekologa, nagrodzono również najbardziej wytrwałego uczestnika Kolorowych Emocji w Łodzi – dwuipółletni Bartek był z nami przez cały czas trwania imprezy! Za co należał mu się tytuł Najbardziej Świadomego Ekologicznie Dziecka.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowy dyplom oraz drzewko, które będą mogli zasadzić w swoim otoczeniu.
 

Źródło: www.koloroweemocje.pl

Mali zwycięzcy z Wrocławia / Fot. InplusPR

Ewa, mała zwyciężczyni z Rzeszowa. / Fot. InplusPR

Zwycięska szkoła z Białegostoku. / Fot. InplusPR

Bartek, mały zwycięzca z Łodzi. / Fot. InplusPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię