Czy wiesz, że jedna pszczela robotnica potrafi wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki do herbaty? Jednak pomimo, że miód jest pyszny, to nie powstaje on specjalnie dla ludzi. Jest to pokarm pszczół konieczny do przetrwania zimy i wczesnej wiosny przed rozkwitem kwiatów.

Z kolei błędnie nazywane przez ludzi ?bąkami? trzmiele nie produkują miodu w ogóle: zbierają nektar i, tak jak wszystkie dziko żyjące pszczołowate, pełnią ważną dla całego środowiska rolę ? zapylają kwiaty, drzewa owocowe i warzywa. Ze względu na niezastąpioną rolę tych owadów oraz zagrożenie ich wyginięciem.

W sierpniu ogrody botaniczne, parki narodowe, arboreta itp. świętowały Wielki Dzień Pszczół goszcząc ponad 13 tysięcy osób, które dowiedziały się wielu ciekawych faktów z życia pszczołowatych oraz porad jak im pomagać.

Do współorganizacji Wielkiego Dnia Pszczół zaproszono placówki z całej Polski – Krakowa, Warszawy, Torunia, Bydgoszczy, Poznania, Łodzi, Lublina, Mikołowa na Śląsku, Zakopanego, Zwierzyńca.  Każdy odwiedzający placówkę zdobył wiedzę na temat zapylaczy oraz możliwości samodzielnego realizowania prostych zasad i stwarzania przyjaznego środowiska dla pszczół.

Na hasło ?Wielki Dzień Pszczół? samodzielni turyści, grupy z okolicznych Akademii Przyjaciół Pszczół oraz wakacyjnych zajęć Lata w mieście mieli szansę wejść do wybranych placówek przyrodniczych bezpłatnie.

Na odwiedzających czekały liczne atrakcje – edukacyjne gry umożliwiające poznanie Zasad Przyjaciół Pszczół, przejście ?Pszczelą Ścieżką? indywidualnie lub z przewodnikiem, uczestnictwo w warsztatach z budowania domków dla pszczół dziko żyjących, możliwość poznania pszczołowatych występujących w Polsce i roślin przyjaznych pszczołom.

Podczas obchodów odwiedzający ogrody i parki otrzymali specjalne materiały edukacyjne, które będą przypominać o tym, że każdego dnia należy dbać o niezwykle pożyteczne pszczoły i pszczołowate. W ramach programu na terenie zaangażowanych w główne obchody placówek stanęły tablice edukacyjne ?Pszczołowate wokół nas? oraz ?Rośliny przyjazne pszczołom?.

Wielki Dzień Pszczół w liczbach:

?    13 500 osób pojawiło się we wszystkich placówkach, które 8.08 świętowały Wielki Dzień Pszczół;
?    10 500 paczek nasion roślin przyjaznych pszczołom zanieśli do domów uczestnicy obchodów;
?    8 000 domków dla pszczół dziko żyjących powstało podczas warsztatów i zawisło w przydomowych ogrodach i na balkonach;
?    1 100 dzieci z Lata w Mieście i Akademii Przyjaciół Pszczół uczestniczyło w obchodach i w spacerach
z przewodnikami po Pszczelich Ścieżkach;
?    200 domków i poidełek zostało rozmieszczonych w ogrodach botanicznych i parkach;

Pamiętajmy cały rok, aby pomagać pszczołom!

Jako nietypowe podsumowanie tegorocznej edycji programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?  powstała piosenka  pt. ?Taniec Życia? nagrana, aby przypominać wszystkim cały rok o problemie masowego wymierania pszczół oraz taneczna choreografia inspirowana?ruchem pszczół (na stronie www.taniec-zycia.pl można nauczyć się układu oraz wziąć udział w tanecznym konkursie).

Utwór, który wykonuje Natalia Lubrano jest dramatycznym wołaniem pszczół o zwrócenie uwagi ludzi na ich los. Odsłuchać piosenki można pod tym adresem:   https://www.youtube.com/watch?v=b-ebXeDtolw

Porady, jak samodzielnie i indywidualnie pomagać pszczołom na stronie www.pomagamypszczolom.pl  

Nowa edycja programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom? już  w 2015 roku!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię