Ptaki są z nami dosłownie od zawsze? Są w naszych parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich, to nasi sąsiedzi. Są piękne, mądre, inspirujące? Dla wszystkich, którzy chcą przekazywać wiedzę o ptakach powstała kopalnia pomysłów na niebanalne zajęcia o ptakach i przyrodzie – dla czterech poziomów nauczania.

Niezwykła jest różnorodność ptaków ? ich barw, głosów, pomysłów na życie, gatunków… Zadziwiają swoją urodą, zachwycają śpiewem, zaskakują przedsiębiorczością, onieśmielają wytrzymałością podczas dalekich wędrówek. Im więcej się o nich dowiadujemy, tym więcej pozostaje do odkrycia.

Nas zainspirowały do stworzenia pakietu edukacyjnego, który oddajemy w Wasze wirtualne ręce. Wierzymy, że pakiet i przede wszystkim same ptaki okażą się inspiracją również dla Was. Tak jak cała Przyroda – mówią realizatorzy kampanii „Bądź na pTAK!”.

Ptaki! Tyle im zawdzięczamy: samoloty, muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury ? a także, chociażby, przytulne puchowe kołdry i dobry nastrój podczas spaceru w parku. Ale to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich zasług, dokonań i wartości.

W skład pakietu edukacyjnego wchodzi łącznie 36 oryginalnych scenariuszy lekcyjnych, które dopełniają prezentacje i pomoce multimedialne, gry planszowe, zestawy kart, różnorodne kolorowe pomoce, pomysły na odkrywcze konkursy, a nawet teksty i rekwizyty do szkolnych przedstawień.   

Z pakietu nie dowiecie się, ile ważą lub mierzą jaja, które składają  kosy, czy pustułki. Nie znajdziecie też w nim informacji chociażby o mitozie, czy mejozie? Dowiecie się za to, jak żyją ptaki ? nasi sąsiedzi. Jak je rozpoznać? Z jakimi problemami zmagają się na co dzień? Co je z nami łączy, a co je od nas odróżnia? Autorzy zachęcają do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak to jest być ptakiem?…

Przede wszystkim namawiamy do twórczego wykorzystania naszych propozycji. Mamy nadzieję, że nasz pakiet pomoże uczynić z lekcji przyrody prawdziwą przygodę – dla Uczniów i Nauczycieli.

Materiały do pobrania: www.jestemnaptak.pl/dla-nauczycieli/pakiet-edukacyjny-badz-na-ptak

Jeśli chcielibyście otrzymać którąś z powyższych części pakietu w wersji papierowej oraz podjąć działania na pTAK! w swojej szkole, przedszkolu bądź innych instytucjach i ośrodkach edukacyjnych, prosimy o kontakt z Ewą Stróżniak, Koordynatorką ds. Edukacji – email: [email protected], tel. 887 747 737.

Autorzy zachęcają też do kontaktu: przysyłajcie filmy i projekty, które powstaną w ramach konkursów, które są przedstawione w pakiecie. Filmujcie, fotografujcie i przysyłajcie relację z Waszych przedstawień, zajęć. Dzielcie się swoją pracą, dokonaniami, pomysłami? Piszcie: [email protected].

Razem budujmy sieć Szkół na pTAK!
Może wspólnie odkryjemy, co sprawia, że ptaki od zawsze tak bardzo fascynowały ludzi?
Autor: Ewa Stróżniak  Źródło: Ptaki Polskie

Pakiet edukacyjny Bądź na pTAK! został stworzony przez organizację Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej, etap 2. – dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod Honorowym Patronatem Ministra Środowiska.

badz na ptak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię