15 czerwca dziesiątki tysięcy osób z całego świata uczciło pierwszy Światowy Dzień Wiatru. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej było koordynatorem Światowego Dnia Wiatru w Polsce.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Szczecinie Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Pan Jarosław Mroczek powiedział:

Światowy Dzień Wiatru ma na celu uświadomienie społeczeństwu i decydentom korzyści płynących z wiatru jako czystego i odnawialnego źródła energii. Dodał jednak, że: Nie ma szans  na to, by do końca 2010 r. Polska spełniła unijne wymogi dotyczące ilości energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.                                                

 Po konferencji prasowej dziennikarze zostali zaproszeni na farmę wiatrową w Jagniątkowie koło Wolina, gdzie mieli okazję z bliska obejrzeć tę nowoczesną technologię oraz podyskutować z ekspertami z sektora energetyki wiatrowej.

Jednocześnie w tym samym parku wiatrowym, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z jednym ze znanych prezenterów pogody Panem Tomaszem Zubilewiczem zrealizowało projekt „Prognoza pogody ze szczytu turbiny wiatrowej”. Wyemitowano kilkanaście prognoz pogody, podczas których Pan Zubilewicz opowiadał widzom o odnawialnym źródle energii jakim jest wiatr. Dzięki temu projektowi PSEW mogło dotrzeć do ogromnej ilości osób z przekazem propagującym energetykę wiatrową.

 Dodatkowo, z okazji święta wiatru, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wzięli udział w programach telewizyjnych promując korzyści płynące z wykorzystania wiatru, a wiele stacji radiowych przypominało cały dzień słuchaczom o Światowym Dniu Wiatru.

 Ponadto, na całym świecie zorganizowano ponad 200 imprez i wydarzeń w 35 krajach świata, w których uczestniczyło około miliona osób. Dni otwarte na farmach wiatrowych, konferencje, wystawy, warsztaty, dni informacyjne, regaty, konkursy sportowe, przedstawienia teatralne to tylko niektóre przedsięwzięcia które zostały zrealizowane.

Fotografie oraz wiadomości dotyczące wielu innych wydarzeń można znaleźć na www.globalwindday.org
 

Źrodło: PSEW

Światowy Dzień Wiatru ma na celu uświadomienie społeczeństwu i decydentom korzyści płynących z wiatru jako czystego i odnawialnego źródła energii. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię