18 maja na Gratowisku w Poznaniu odbył się Piknik odpadowy, na który przyszło ponad 180 dzieci-uczniów poznańskich szkół i przedszkolaków. Podczas pikniku uczestnicy dowiedzieli się jak działa Centrum Recyklingu i jak należy segregować odpady.

Zorganizowane były krótkie wycieczki po Gratowisku, podczas których każdy dowiedział się jak działa Punkt, co można przywozić do niego, co następnie dzieje się z odpadami oraz mieli możliwość zobaczenia na makiecie jak wygląda składowisko, a także dowiedzieli się jak wykorzystywana jest przez ZZO zielona energia. Zabawy, tańce i konkursy umilały czas spędzony na pikniku. Odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Sposoby na odpady”. Wszystkie eko-rzeźby i prace plastyczne nadesłane  na konkurs zostały wystawione podczas pikniku, tak aby każdy uczestnik mógł je podziwiać.

Odbyły się konkursy – odpadowa zagadka za słodycze oraz segregacja odpadów na czas. Dzieci ozdobiły pojemnik do selektywnej zbiórki swoimi rysunkami, który będzie prezentowany na ścieżce edukacyjnej na Składowisku w Suchym Lesie oraz zaprojektowały nowe Gratowozy. Powstały również prace rysowane kredą na placu Punktu Gromadzenia Odpadów Problemowych, które przedstawiały pomysły dzieci na nowego przyjaciela Felka Flaszki i Brata Peta.

Uczniowie przygotowali również wspaniałe stroje z odpadów, które pokazali na krótkim pokazie mody odpadowej. Był Czerwony Kapturek i Wilk, piękny kapelusz o raz inne stroje zrobione z worków , kartonów i butelek.

Edukacja ekologiczna jest jednym z podstawowych działań realizowanych przez Zakład Zagospodarowania Odpadów od wielu lat. Podstawą działalności ekologicznej jest współpraca z mieszkańcami Poznania. Działania proekologiczne ZZO nie opierają się jedynie na utrzymaniu czystości i odpowiednim zagospodarowaniu odpadów, a na przekonaniu społeczności lokalnej do odpowiedniego gospodarowania odpadami problemowymi i niebezpiecznymi oraz do idei świadomej ochrony środowiska.

 

Celem wydarzeń podczas pikniku było przekonanie dzieci i młodzieży, że wszyscy odpowiadamy za stan naszego środowiska. / Fot. ZZO

Nie mogło zabraknąć ulubieńców publiczności – Felka Flaszki i Brata Peta. / Fot. ZZO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię