Na warszawskim Ursynowie stanął szósty Pegaz Klubu Gaja. To oryginalna nagroda dla laureata konkursu ?Zbieraj makulaturę, ratuj konie? – ekorzeźba nawiązuje do pierwszego wierzchowca uratowanego przez Klub Gaja przed śmiercią w rzeźni.

Zwycięzcą 9. ogólnopolskiej zbiórki makulatury okazał się Punkt Przedszkolny „Gapcio” w Warszawie. Przedszkole uzbierało ponad 5 ton makulatury i zaangażowało w to nauczycieli,  rodziców, firmy, Bibliotekę Publiczną na Ursynowie i Przedszkole nr 401 w Warszawie. Pegaz – wykonany z odpadów drewnianych stanął w parku w pobliżu przedszkola, które nie dysponuje własnym ogrodem.

Rzeźba stanęła obok placu zabaw. Swój udział w jej tworzeniu, pod wodzą artysty-rzeźbiarza Waldemara Rudyka miały przedszkolaki „Gapcia”. Dzieci poczuły się wyróżnione i z pewnością będą doglądać rzeźby w przyszłości. Wygrana w konkursie na największą ilość zebranej makulatury to duża zasługa rodziców, którzy chętnie angażowali się w akcję i informowali o niej innych – opowiada Beata Jagodzińska, wicedyrektorka Punktu Przedszkolnego „Gapcio” w Warszawie. W budowie wzięli także udział uczniowie Szkoły Podstawowej 307 w Warszawie (laureat Złotego Pegaza za coroczny udział w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”) i uczniowie Warsaw Montessori School.

Akcja  „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”  promuje poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody poprzez segregację odpadów i wykorzystywanie surowców wtórnych. Jest przykładem działań Klubu Gaja, które  integrują lokalne społeczności na rzecz ochrony przyrody i zwierząt. Dotychczas uratowano 52 konie i zebrano 2200 ton makulatury. W 2012 roku głównie dzięki przekazom 1% z podatku i zbiórkom makulatury Klub Gaja zorganizował pomoc 16 koniom – 5 ocalił przed śmiercią w rzeźni, a 11 wsparł leczenie i utrzymanie.

W Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni rocznie. Większość z nich, sprzedawanych jest za granicę, gdzie trafiają po długim, przypłaconym ranami i stresem transporcie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, a także schorowane zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz te, które wykorzystywane są w sporcie wyczynowym. Klub Gaja wykupuje zwierzęta, znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z  agroturystyką.

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” jest częścią programu Klubu Gaja – Święto Drzewa. W ciągu 10 lat zaangażowało się w niego prawie 500 000 osób, społecznie posadzono blisko 550 000 drzew.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię