15 listopada br., w ramach ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza – w tym roku pod hasłem: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI! – odbędą się akcje w ponad 50 miejscowościach. Największa z nich będzie miała miejsce w Warszawie.

W najbliższy poniedziałek, 15-tego listopada o godz. 12.00 Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza wszystkich chętnych do Warszawy, na ulicę Chmielną (koło pasażu Stefana "Wiecha" Wiecheckiego), gdzie odbędzie się widowiskowy happening, w którym do edukowania przechodniów wykorzystane zostaną postacie sympatycznych krasnoludków.

15 listopada, to ustanowiony przez naszą fundację ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza – informuje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do organizacji akcji i happeningów ciekawych dla dzieci i młodzieży. Poprzez taką formę prowadzenia kampanii chcemy dotrzeć z naszym przekazem do najmłodszych. W tym roku, w ekologicznej edukacji pomagają nam krasnoludki – stąd też hasło naszej kampanii: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI! Współpracujące z nami organizacje i szkoły organizują tego dnia akcje w ponad 50 miejscowościach. Pokazujemy wówczas, jak poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest nieświadome palenie toksycznych odpadów.

W ramach kampanii przygotowaliśmy liczne wydawnictwa, prezentacje. Gotowa jest także nowa wystawa w formie komiksu, która będzie jeździła po Polsce. – dodaje Wojciech Owczarz – Głównym elementem kampanii są jednak postacie 7 krasnoludków, które po Dniu Czystego Powietrza zawitają jeszcze w 20 miastach, w tym wszystkich wojewódzkich. Pojawią się one między innymi w centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej, urzędach gmin, bibliotekach, domach kultury.

Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne. Chociaż jest nielegalne i niezwykle trujące, to trudno złapać ludzi, którzy to robią. Każdy odpowiada: to nie ja. A wokół nie ma czym oddychać. Niestety wszędzie unosi się toksyczny dym. Truje nas i nasze dzieci. I wszystko wskazuje na to, iż winne są krasnoludki! Ale czy na pewno?

Palenie śmieci w piecach domowych jest procederem niezwykle masowym pomimo obowiązującego w Polsce zakazu. Za spalanie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł, jednak egzekwowanie przepisów jest szalenie trudne. Fundacja Ekologiczna ARKA prowadząc ogólnopolską kampanię  KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI, nawiązała współpracę  z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom ten niebezpieczny dla zdrowia i środowiska problem.

Podczas spalania emitowane są do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany. Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków.

Źródło: Fundacja Arka
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię