Na witrynie internetowej kampanii Świadoma Energia można skorzystać z bezpłatnego kalkulatora zużycia energii elektrycznej.

Kalkulator zużycia energii pozwala bardzo precyzyjnie wyliczyć nie tylko koszty energii zużywanej w całym domu, ale wręcz w poszczególnych pomieszczeniach – mówi Janusz Zieliński, ekspert w zakresie energooszczędności z RWE Polska. Każdy internauta może dokładnie określić parametry wszystkich urządzeń, a więc lodówki, czajnika, kuchenki i piekarnika, co pozwoli w łatwy sposób wyliczyć koszty ich eksploatacji. – Takie wyliczenia pozwalają ocenić racjonalność zużycia energii i ponoszonych na nią kosztów, co nabiera szczególnego znaczenia w związku obecną sytuacją gospodarczą – dodaje Zieliński.

Wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne świetlówki może kilkakrotnie obniżyć koszty oświetlenia, stanowiącego średnio około 20 proc. kosztów energii elektrycznej zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym.  Używanie przestarzałej pralki może oznaczać miesięcznie kilkadziesiąt złotych straty. Na przykład rodziny z małymi dziećmi, w których pranie odbywa się codziennie, mogą zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie tylko dzięki wymianie samej tylko pralki.

Efektywne wykorzystywanie energii staje się coraz ważniejsze nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Jednym z założeń przyjętego przez UE kilka miesięcy temu Pakietu energetyczno-klimatycznego jest poprawienie efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 roku.

Źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię