12-13 października w Warszawie odbyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja na temat edukacji dla zrównoważonego rozwoju (EZR). W spotkaniu, które odbyło się pod hasłem ?Na szlaku do zrównoważonego rozwoju. Edukacja dla przyszłości? wziął udział Podsekretarz Stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski.

 Spotkanie było okazją do podsumowania sytuacji w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce na półmetku Dekady ONZ. Jego celem było również zbudowanie platformy współpracy i wymiany informacji w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju oraz wypracowanie rekomendacji do dalszego działania.

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in.: o nowych działaniach w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce oraz dyskutowali na temat nowych wyzwań dla EZR.

Podsekretarz Stanu w MŚ Janusz Zaleski otwierając konferencję podkreślił potrzebę podjęcia radykalnych działań, które dotyczą m.in. sposobu życia, naszego postępowania i działania. – Przez edukację chcemy dotrzeć do społeczeństwa, m.in. do najmłodszych – powiedział wiceminister Zaleski. Zaznaczył, że to właśnie edukacja dzieci przynosi największe efekty.

Podsekretarz Stanu w MŚ mówił też o roli społeczeństwa i urzędów, które prowadzą różnego rodzaju działania edukacyjne. Podkreślił wagę współpracy pomiędzy urzędami, a organizacjami pozarządowymi – współpracy, która może przynieść największe efekty.

Główny Konserwator Przyrody wyraził nadzieje, że dyskusja podczas konferencji będzie udana i doprowadzi do konkretnych ustaleń. – Mam nadzieję – powiedział wiceminister Zaleski – że w ciągu najbliższych kilku lat działania edukacyjne będą prowadzone w sposób zorganizowany i wpłyną na zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Środowiska. Konferencja odbyła się na terenie „Gazowni Warszawskiej”, która jest przykładem zrównoważonego wykorzystania terenów poprzemysłowych oraz jednym z największych i najlepiej zachowanych kompleksów zabytkowej architektury z przełomu XIX i XX w. w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię