Słonie giną, i to z ludzkiej ręki. Od kilku lat w Afryce trwa kłusowniczy proceder: co roku dziesiątki tysięcy tych ogromnych zwierząt są mordowane dla ich drogocennych ciosów. Przemyt kości słoniowej stał się tak dochodowym biznesem, że zaangażowały się w niego nawet armie rządowe, brutalne partyzantki i azjatycka mafia. To nie jedyny przykład wymierania zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem…

By zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą unikalnych gatunków fauny i flory, które giną, w dużej mierze wskutek nielegalnego handlu wytwarzanymi z nich produktami, w czym mają swój udział również polscy turyści i konsumenci powstaje 4-odcinkowa seria dokumentalna pt. „Mapa ginącego świata”.

Gospodarzem serii będzie Mateusz Damięcki, który wyrusza na nową wyprawę. Aktor odwiedzi m.in. Kenię i Madagaskar. Emisja cyklu, do którego zdjęcia ruszają już w marcu, planowana jest na antenie TVP 1 w 2016 roku.

– Poprzez tę serię chcemy pokazać z jednej strony piękno przyrody na naszej planecie, a z drugiej jak ? czasem bezmyślnie, a czasem nieświadomie ? przyczyniamy się jej zubażania, niestety często w nieodwracalny sposób. Wciąż zbyt wiele osób uważa, że jako jednostka nie może nic zrobić. To nieprawda. Każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne i to właśnie nasze codzienne wybory mogą pomóc lub zaszkodzić – mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Bądźmy po prostu bardziej uważni i świadomi: nie marnujmy bezsensownie wody, oszczędzajmy prąd, segregujmy śmieci, wracając z dalekiej podróży nie przywoźmy pamiątek, które są wykonane ze zwierząt czy roślin zagrożonych wyginięciem, a urządzając mieszkanie zrezygnujmy z podłogi czy mebli z egzotycznego drewna, bo bardzo możliwe, że w kraju ich pochodzenia są to gatunki objęte ochroną.

Zdjęcia do pierwszego odcinka serii ?Mapa ginącego świata? kręcone będą w Kenii już w marcu. Mateusz Damięcki przyjrzy się zagadnieniu kłusownictwa na słoniach i nosorożcach w celu pozyskania ich kości i rogów oraz włączy się w działania Kenya Wildlife Service – organizacji powołanej do ochrony dzikich zwierząt. Odwiedzi również sierociniec dla słoni, których matki stały się ofiarami kłusowników oraz pozna życie tych zwierząt pod okiem naukowców u stóp Kilimandżaro. Drugi odcinek, kręcony na Madagaskarze, poświęcony będzie tematyce nielegalnego handlu drewnem egzotycznym gatunków chronionych CITES oraz rabunkowej gospodarce leśnej.

W kolejnym epizodzie pokazany zostanie problem wyrobu pamiątek turystycznych z gatunków zagrożonych wyginięciem (m.in. z rafy koralowej, skór węży, skorup żółwi, czy żywych gadów). W ostatnim odcinku Mateusz Damięcki przyjrzy się tradycyjnej medycynie Wschodu i szkodom, jakie może powodować ona w ekosystemie, wskutek wykorzystywania chronionych roślin i zwierząt do pozyskiwania preparatów i substancji paramedycznych.

– W ubiegłym roku wystąpiłem w serii dokumentalnej ?Ocalony świat? poświęconej chronionym gatunkom polskich zwierząt, w odcinku o orle bieliku i orlikach krzykliwych. Teraz dzięki ?Mapie ginącego świata? mogę nie tylko realizować moją pasję podróżniczą, ale, co najważniejsze, poszerzyć wiedzę o przyrodzie naszej planety i podzielić się nią z widzami ? podkreśla aktor.

Cykl ?Mapa ginącego świata? stanowi część ogólnopolskiej edukacyjno-informacyjnej kampanii ?Ginące gatunki?, która jest realizowana w partnerstwie Fundacji ?Sztuki Wszystkie?, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody ?Salamandra? oraz firmy BANZAI dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu poprzez właściwe wybory konsumenckie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię