Wczoraj otwarto wystawę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie zatytułowaną „Koń jaki jest, każdy widzi?”. Wystawa „Koń jaki jest, każdy widzi?” czynna będzie od 29 marca do 10 maja oraz od 5 lipca do 15 sierpnia w Spichlerzu z Wojkowic w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Ponadto wczoraj o godz. 12.00 dodatkowo można było zobaczyć pokaz orki konnej w wykonaniu Krzywoustego, konia uratowanego przez Klub Gaja. Kary wałach Emir został nazwany Krzywoustym ze względu na wadę zgryzu. Właśnie z tego powodu koń miał trafić do rzeźni. Znalazł jednak dom, opiekę, nowego właściciela i zajęcie… A już w niedzielę w chorzowskim parku wystąpi w pokazie orki konnej.

Wystawa pokazuje, że praca z koniem we współczesnej Polsce to szansa rozwoju dla małych i średnich gospodarstw. Poszerza możliwości zachowania bioróżnorodności i produkcji zdrowej żywności – tak poszukiwanej dziś przez świadomych konsumentów. W pierwszej części wystawy przedstawiono historię dzikich przodków konia i jego udomowienie oraz rosnące znaczenia konia roboczego w życiu tradycyjnej społeczności wiejskiej i w dziedzinie postępu technicznego.

Kuratorka ekspozycji, mgr Ewa Zacharyasz wyjaśnia:  Koń służył człowiekowi swoją siłą i umiejętnościami w pracach polowych, transporcie, w czasie uroczystości związanych z dorocznymi świętami rodzinnymi i dorocznymi. Dobrze traktowany, był zawsze silnym, mądrym i pięknym zwierzęciem, przyjaznym człowiekowi i środowisku, w którym żył.

W drugiej części prezentowane są zdjęcia ukazujące wszechstronne wykorzystanie konia  we współczesnym rolnictwie na świecie.  Nowe technologie i niezmienne zalety koni sprzyjają renesansowi koni roboczych – wykorzystywanych obecnie do pracy w rolnictwie, gospodarce leśnej, ogrodnictwie, uprawie winorośli, komunalnych pracach pielęgnacyjnych i transportowych, turystyce i hipoterapii. 

Źródło: Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię