David Lloyd, Guy Delisle, komiks skandynawski, polski i japoński, a także kreatywne wykorzystanie komiksu w nauce języków ? to tylko nieliczne z atrakcji tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Komiksu ?GDAK?, który odbędzie się w Gdańsku 27?28 czerwca. W jego ramach odbędzie się też konkurs komiksowy dla młodzieży pt. ?Pasek z energią i klimatem?.

Ostatni weekend czerwca w Gdańsku upłynie pod znakiem komiksu. Znani twórcy, warsztaty z rysunku, kreatywne użycie komiksu w edukacji i bajki z krajów UE dla dzieci – wszytko to czeka na fanów komiksu, którzy odwiedzą 27–28 czerwca Bałtycki Festiwal Komiksu – GDAK, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6, niedaleko stacji kolejowej Gdańsk Główny). Festiwal organizują Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Pracownia Komiksowa) oraz Hanami przy współpracy z Komisją Europejską w Polsce, która w tym roku przyłączyła się do inicjatywy w ramach obchodów Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Na miłośników komiksu czekać będzie wiele niespodzianek i atrakcji: spotkania z polskimi i zagranicznymi twórcami, warsztaty, prelekcje, wystawy oraz konkursy. Swoją obecnością festiwal uświetnią: David Lloyd, brytyjski rysownik, ilustrator takich komiksowych hitów jak „V jak Vendetta” czy „Doctor Who” oraz Guy Delisle kanadyjski twórca, autor komiksów „Phenian” oraz „Kroniki birmańskie”.

Warto również wspomnieć warsztaty komiksowe. Dla młodych twórców będzie to zapewne nie lada gratka, gdyż pod okiem doświadczonych kolegów rysowników oraz scenarzystów będzie można podszlifować swoje umiejętności. Przewidziane są również atrakcje dla najmłodszych – zajęcia z rysunku, nauka języków obcych poprzez komiks, bajki z różnych stron świata i konkursy z nagrodami, zorganizowane w ramach współpracy z Komisją Europejską.

Komisja ogłosiła też konkurs komiksowy dla młodzieży pt. „Pasek z energią i klimatem”, który promować ma priorytetowych obszar działań UE, jakim jest ochrona środowiska, ekologiczne wykorzystywanie zasobów i lepsze zarządzanie energią.

Na Festiwalu nie zabraknie polskich rysowników i scenarzystów. Festiwal odwiedzą, m.in.: Berenika Kołomycka, Kamila Pawluś, Krzysztof Gawronkiewicz, Irek Konior, Przemek „Trust” Truściński, January N. Misiak, Tomasz „Asu” Pastuszka i wielu innych. Na gości czekać będą rónież premiery wydawnicze oraz stoiska, na których będzie można nabyć zarówno nowości, jak i klasyki. Swoje stoisko zaprezentuje również Komisja Europejska.

Źródło: bfk.hanami.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię