Do niedzieli w sześciu polskich miastach można było zobaczyć trzydzieści kolorowych afrykańskich słoni. Promowały one Słoniarnię poznańskiego ZOO w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Zakopanem oraz oczywiście w Poznaniu.

Pomarańczowe, fioletowe, niebieskie, zielone i białe słonie pozdrawiały mieszkańców polskich miast od piątku 19 czerwca do niedzieli 28 czerwca. Po pięć słoni stanęło w Poznaniu na Starym Rynku, w Gdańsku na Długim Targu, Wrocławiu przy Rondzie Reagana przed Pasażem Grunwaldzkim, w Krakowie na Placu Historycznym przy Galerii Kazimierz, w Warszawie przy Pasażu Wiecha i w Zakopanem na Placu Niepodległości.

Wszędzie można było dotknąć słoniowej trąby na szczęście, bawić się przy wibrujących rytmach bębnów djembe i dundun`ach i wymalować na twarzy podzwrotnikowe wzory. Wydarzenie zorganizowało Miasto Poznań przy wsparciu koncernu Veolia Environnement/ Dalkia.Prz Organizatorzy zapraszali do rodzinnej zabawy przy kolorowych słoniach – zabawom przygyrywały m.in. afrykańskie bębny zespołu Republika Czadu Zbigniewa Łowżyła.

Każdy ze słoni wykonany jest masy żywicznej, waży 280 kg i ma trąbę wzniesioną na niemal trzy metry w górę. Zwierzęta zachęcały do wizyty w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym – przede wszystkim w otwartej niedawno Słoniarni. Działająca od dwóch miesięcy Słoniarnia należy do największych i najnowocześniejszych w Europie. Obecnie zamieszkują w niej dwa afrykańskie samce: 10-letni Ninio i 5-letni Yzik. Docelowo zamieszka tam stado złożone z czterech samic z młodymi oraz dorosłego samca. Do swojej dyspozycji zwierzęta mają pawilon wewnętrzny z wybiegami o powierzchni ponad 1 300 m² i galerią dla zwiedzających, boksy sypialne oraz 2,5 hektarowy wybieg zewnętrzny z basenem.

Powstanie Słoniarni związane jest z koncepcją zrównoważonego rozwoju Poznania, w którym jednym z priorytetów jest stworzenie nowego standardu rekreacji dla mieszkańców i turystów. Nowoczesna Słoniarnia doskonale wpisuje się w poznańską strategię. Z jednej strony tworzy zwierzętom warunki dogodne do życia, z drugiej jest atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu przez całe rodziny.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię