Ile płacimy za prąd zużywany przez pozostawiony w trybie czuwania telewizor? Co to jest chmura aerozoli i jak wpływa na funkcjonowanie życia na Ziemi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali w sobotę 14 maja uczestnicy jarocińskiego pikniku naukowego.

Wydarzenie pod hasłem: Energia, Energetyka, Oświetlenie przyjazne środowisku zorganizowało Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Urzędem Miejskim w Jarocinie, Starostwem Powiatowym, firmą Philips Lighting Poland S.A. oraz Gimnazjum nr 1 w Jarocinie.

Jarociński rynek zamienił się w prawdziwe laboratorium naukowe. Eksperci m.in. z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych, Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych nie tylko odpowiadali na pytania publiczności, ale również pomagali przeprowadzić zebranym samodzielne badania. W namiotach „naukowego miasteczka” każdy mógł na własne oczy zobaczyć, np. jak energia termiczna zmienia się w elektryczną, a ta w mechaniczną.  Można było osobiście sprawdzić do czego służy pirometr, luksomierz i dyskryminator oraz obejrzeć model satelity  zasilanego ogniwami słonecznymi. Do aktywności zachęcał publiczność prowadzący z energią piknik aktor Cezary Żak.

Piknik był okazją do podsumowania ogólnopolskiego projektu promującego wiedzę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jednym z jego kluczowych elementów był konkursu dla młodzieży gimnazjalnej pt. „OZE oświetli Twoją Szkołę” Na przestrzeni kończącego się roku szkolnego 51 zespołów uczniowskich z całej Polski prowadziło w swoich szkołach specjalistyczne badania oświetlenia. W oparciu o nie młodzież opracowała projekty poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w pomieszczeniach szkolnych. Elementem konkursowej rywalizacji było także przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej energetyki przyjaznej środowisku. Uczniowie zaprojektowali również plakaty zachęcające do oszczędzania energii i wykorzystywania jej odnawialnych źródeł. Promowali w swoich środowiskach lokalnych  wiedzę na ten temat.

Podczas imprezy laureatom zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. W rywalizacji zwyciężyło Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Jarocinie. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w ZSO nr 5 w Zabrzu. Nagrodami dla szkół są energooszczędne i poprawiające efektywność procesu kształcenia systemy oświetlenia, ufundowane przez firmę Philips – partnera konkursu.

Budowanie świadomości ekologicznej konieczne jest już na poziomie edukacji szkolnej
– mówi Magdalena Machinko-Nagrabecka (Koordynator Programu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa) – Uczniowie biorący udział w naszym konkursie poprzez praktyczne badania i zaangażowanie w poszukiwanie wiedzy i jej promowanie mogli poszerzyć własne wiadomości dotyczące energetyki przyjaznej środowisku naturalnemu. Jednocześnie za ich pośrednictwem udało się zainteresować tematem rodziców, nauczycieli, samorządowców – podkreśla Machinko-Nagrabecka.

Konkurs został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt realizowany był w ramach powołanego przez Ministerstwo Środowiska, Partnerstwa dla Klimatu. Minister Środowiska objął projekt patronatem honorowym.

 

Uczniowie zaprojektowali również plakaty zachęcające do oszczędzania energii i wykorzystywania jej odnawialnych źródeł. / Fot. GRID

Podczas pikniku rozstrzygnięto szkolny konkurs energetyczny. / Fot. GRID

Uczniowie zaprojektowali również plakaty zachęcające do oszczędzania energii i wykorzystywania jej odnawialnych źródeł. / Fot. GRID

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię