Jak w przyjemny i ciekawy sposób uczyć się ekologii i odkrywać tajemnice środowiska naturalnego? Odpowiedź na to pytanie znaleźć mógł każdy, kto w sobotę 14 maja uczestniczył w III Ogólnopolskim Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach.

Na terenie boiska sportowego stanęly stoiska naukowe przygotowane m.in. przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska wraz z Zakładem Komunalnym oraz szkoły z terenu gminy Pobiedziska.

W sobotni poranek, tuż po godzinie ósmej, reprezentacje gimnazjalistów z 27. miast z całej Polski oraz z Niemiec i Francji wyruszyło na trasę rajdu ekologicznego leśnymi traktami Parku Krajobrazowego Promno. Czekały tam na nich konkurencje przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pracowników Centrum Limnologii IMGW PIB, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Zakład Komunalny w Pobiedziskach i Nadleśnictwo Czerniejewo. Młodzież musiała odpowiedać na pytania i rozwiązywać praktyczne zadania z dziedziny ekologii, meteorologii i hydrologii.

Na punkcie przygotowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy uczniowie mieli dokonać pomiaru wielkości opadu i określić stan wody w jeziorze, rzecz jasna, z użyciem fachowych przyrządów. – Poziom wiedzy uczestników jest z roku na rok coraz wyższy – dzieli się swoimi wrażeniami Marika Kornaś z Centrum Limnologii IMGW PIB O/Poznań, która współprowadziła wspomniane konkursy.

Trochę obawialiśmy się, że bariera językowa utrudni nieco rywalizację szkołom z Niemiec i Francji, te jednak szybko rozwiały wszelkie wątpliwości i dorównywały uczniom z Polski. Po kilku godzinach edukacyjnych zabaw i 12-kilometrowym marszu po malowniczych szlakach, drużyny dotarły do Kompleksu Sportowo-Edukacyjnego przy Zespole Szkół w Pobiedziskach, gdzie na zwycięzców – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach oraz laureatów dwóch kolejnych miejsc (szkoły z Czerniejewa i Stęszewa), czekał sprzęt multimedialny dla szkolnych pracowni o wartości ponad 35 tysięcy złotych oraz pamiątkowe upominki. Na konkursowym szlaku uczniowie mieli do zaliczenia sześć stanowisk, zaś ostatnie zadanie drużyny wykonywały już na miejscu zbiórki, czyli przy szkole w Pobiedziskach. – Na prawie każdym stanowisku można było uzyskać po dziesięć punktów -jedynie przy rozpoznawaniu drzew, osiem – relacjonują na swojej stronie internetowej, uczniowie.

Podczas gdy prawie dwustu gimnazjalistów rywalizowało na trasie rajdu, na boiskach Zespołu Szkół w Pobiedziskach odbywał się Piknik Ekologiczny, na którym szkoły z  terenu całej gminy, rywalizowały w konkursie „Sonda” o tytuł najciekawszego stoiska popularnonaukowego – pierwszą nagrodą w tym konkursie zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół w Letnisku Leśnym. W budynku szkolnym odbywały się przez cały czas wykłady i prezentacje, otwarto nawet planetarium "pod chmurką".

Edukacja nie ograniczyła się do sprawdzania wiedzy wśród młodych adeptów meteorologii i hydrologii. Na stoisku IMGW można było również zapoznać się z prowadzonymi aktualnie badaniami w ramach programu EULAKES pod czujnym okiem specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czterech instytucji włoskich (m.in. Lake Garda Community) oraz dwóch austriackich i węgierskich. Projekt rozpoczął się w kwietniu 2010 roku, a zakończy – w maju 2013 r. Szczegółowe badania pilotażowe Jeziora Charzykowskiego mają pomóc w ocenie zasięgu oddziaływania tzw. stresorów – dopływów naturalnych, portów, zrzutów ścieków, szlaków komunikacyjnych – na strefę przybrzeżną jeziora. Mają również przyczynić się do oszacowania wpływu zmian ekosystemu jeziora na okoliczne środowisko przyrodnicze, zagospodarowanie terenu, rolnictwo i turystykę.

Autor: Michał Biedrzyński, IMGW O/Poznań
 

Piknik odbył się już po raz trzeci.

Na punkcie przygotowanym przez IMGW uczniowie określali stan wody w jeziorze. / Fot. IMGW

Na konkursowym szlaku uczniowie mieli do zaliczenia sześć stanowisk. / Fot. IMGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię