Najbardziej pożądanym skarbem dla turystyki górskiej jest młodzież szkolna wędrująca po szlakach. Im wcześniej uczniowie rozpoczynają swoją przygodę z górami, tym szybciej zasilą szeregi dobrze wyedukowanych i mądrych turystów.

Można zaobserwować wzrastające zainteresowanie turystyką górską w szkołach z terenu Województwa Śląskiego. Nauczyciele zakładają Koła Miłośników Beskidów, organizują wycieczki w góry oraz zabierają uczniów na rajdy górskie. Organizatorzy Ogólnopolskiej Akcji „Poznaj Beskidy” rozumiejąc problemy finansowe, z jakimi wiele śląskich rodzin musi się borykać, a także znając ograniczone możliwości finansowe palcówek oświatowych, starają się ułatwić dzieciom przyjazd w góry. Cały czas trwa akcja „w Beskidy za dychę”, a bywa i tak, że pojawia się hojny sponsor, który sfinansuje całodzienny rajd górski, dzięki czemu dzieciaki mogą odwiedzić góry bez ponoszenia kosztów.

Tak było 25 września, kiedy to Greenland Group wspólnie z ATB Beskidtrek zorganizowali w beskidzkiej gminie Rajcza całodzienny Rajd Górski Greenland 2010. Na rajdzie pojawiły się liczne reprezentacje śląskich szkół z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Bielska-Białej. Młodzież pod opieką nauczycieli i przewodników beskidzkich aktywnie spędziła sobotę wędrując po okolicach Butorowych Wierchów.

W Rajczy przywitano ich góralską kapelą, a w Chacie na Zagroniu ugoszczono ciepłym posiłkiem i gorącą herbatą. W programie rajdu były opowieści o tradycjach i kulturze górali beskidzkich, wędrówka z kijkami trekkingowymi oraz loteria nagród rzeczowych ufundowanych przez Greenland Group. Przy ognisku na Zagroniu śpiewano przy akompaniamencie harcerskiej gitary. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy potwierdzające zdobycie szczytu Kiczory.
Pogoda była wspaniała, atmosfera wśród rajdowiczów doskonała, a zapewnienia o powrocie na górskie szlaki oraz radość bijąca z twarzy dzieci szczerze wzruszyły organizatorów rajdu.

Takie akcje mają głęboki sens, są też niezwykle pożyteczne i pomocne w edukacji turystycznej, co najlepiej udowodniły reakcje młodzieży szkolnej oraz nauczycieli uczestniczących w rajdzie.

Źródło: Beskidtrek

Młodzież pod opieką nauczycieli i przewodników beskidzkich aktywnie spędziła sobotę, wędrując po okolicach Butorowych Wierchów. / Fot. Beskidtrek

Organizatorzy akcji pomagają w odwiedzaniu i poznawaniu Beskidów. / Fot. Beskidtrek

Na rajdzie pojawiły się liczne reprezentacje śląskich szkół z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Bielska-Białej. / Fot. Beskidtrek

Pogoda była wspaniała i atmosfera wśród rajdowiczów doskonała. / Fot. Beskidtrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię