Najważniejszym ogniwem w gospodarce odpadami jest mieszkaniec. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by znał zasady segregacji odpadów i wiedział, co się z nimi dzieje po tym, gdy zostaną od niego odebrane. Odpady wytwarza każdy z nas i to niezależnie od wieku, a o właściwym postępowaniu z odpadami warto uczyć już od najmłodszych lat. I właśnie ten cel przyświecał zorganizowanemu przez PGK Sanikom w Lubawce Festiwal Recyklingu Online, odbywający się pod hasłem ?Odpad surowcem przyszłości?.

Spółka Sanikom kończy realizację olbrzymiej inwestycji, która pozwoli skierować więcej odpadów do recyklingu i lepiej chronić środowisko. Chodzi o projekt pn. ?Optymalizacja oraz wdrożenie nowych procesów przetwarzania i odzysku odpadów w środkwowosudeckim regionie gospodarki odpadami w celu zwiększenia poziomów recyklingu?. W jego ramach nastąpiły: modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, budowę sortowni odpadów i unowocześnienie kompostowni odpadów w Lubawce, a także przebudowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Boguszowie-Gorcach wraz z utworzeniem punktu drugiego życia odpadów.

Inwestycja w edukację

Tak duży projekt, realizowany z myślą o 250 tysiącach mieszkańców regionu, nie mógł obyć się bez działań edukacyjnych, które na zlecenie Spółki Sanikom przeprowadził Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys. W ramach kampanii edukacyjnej pn. ?Odpad surowcem przyszłości? przeprowadzono aż sto prelekcji w szkołach podstawowych, zlokalizowanych na terenie ponad dwudziestu gmin znajdujących się w środkwowosudeckim regionie gospodarki odpadami. W trakcie zajęć poświęconych tematyce gospodarki odpadami najmłodsi dowiedzieli się, w jaki sposób powinno się postępować z odpadami, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas segregacji, gdzie oddać stary komputer, słuchawki czy telefon, a także co się dzieje ze wszystkimi wytwarzanymi przez człowieka odpadami. 

Z kolei za uczestnictwo w zajęciach najmłodsi otrzymali edukacyjne upominki: przypinki, naklejki, plany lekcji i inne gadżety, które zostały przygotowane w ramach związanej z inwestycją kampanii informacyjno-edukacyjnej. W ramach kampanii edukacyjnej Sanikomu w kolejnych odcinkach powrócili bohaterowie stworzonych na zlecenie Sanikomu poklatkowych filmów edukacyjnych z serii ?nieNiepotrzebni?.

Zwieńczenie

Zwieńczeniem kampanii edukacyjnej promującej inwestycję Sanikomu był przeprowadzony 22 czerwca 2021 Recyklingowy Festiwal Online, skierowany do uczniów szkół podstawowych, ale i do każdego zainteresowanego udziałem w tym wyjątkowym wydarzeniu. W czasie czterogodzinnego festiwalu, podzielonego na bloki dla młodszych i starszych dzieci, zapewniono atrakcyjny i dostosowany do wieku odbiorców przekaz informacyjny. Nie zabrakło aktualnej tematyki, związanej z ochroną planety i inwestycją Sanikomu. W trakcie wydarzenia poruszono treści poświęcone gospodarowaniu odpadami, w tym segregacji i recyklingowi. Przeprowadzono kreatywne warsztaty wykorzystania odpadów i konkursy z nagrodami. Pojawiły się barwne postaci, baśniowe aranżacje i atrakcje, pozwalające na połączenie dobrej zabawy z przekazywaniem wiedzy. Dodatkowo wyemitowano trzy najnowsze odcinki ?nieNiepotrzebnych?, przygotowane z myślą przekazywaniu wiedzy z humorem w tle.

Festiwal Recyklingu Online jako atrakcja skierowana do dzieci szkolnych dowiódł, że również w wirtualnej rzeczywistości można połączyć siły i wzajemnie mobilizować się do ochrony środowiska naturalnego, a internetowa formuła wydarzenia Sanikomu umożliwiła dotarcie z przekazem do każdego żądnego wiedzy dziecka z ponad dwudziestu gmin obsługiwanych przez spółkę.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię