Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, pogadanki, konkursy z nagrodami, przedstawienie edukacyjne, ekopiosenka, gry i zabawy były elementem Ekologicznego Festiwalu Online, zrealizowanego przez Związek Celowy Gmin MG-6 w ramach kolejnej odsłony kampanii edukacyjnej pn. „Jestem, myślę segreguję”.  

Festiwal, który odbył się 27 kwietnia 2022 r.,  był podzielony na trzy bloki w zależności od wieku uczestników. Blok dla przedszkolaków i uczniów klas I-III rozpoczęła bajka pt. „Leśne porządki”, przybliżająca zasady segregacji odpadów, a także pogadanka na temat tego, gdzie powstają odpady i co się z nimi dzieje. Dzieciom podczas wydarzenia zobrazowano także wpływ odpadów na środowisko, w tym zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Odbyły się także warsztaty kreatywne, podczas których można było zobaczyć, jak z kartoników po mleku zrobić świetne doniczki, a ze starych skarpetek – maskotkę. W bloku dla najmłodszych przeprowadzono także dwa konkursy – „Zagadkowa planeta” oraz „Piątka z segregacji”. Wśród laureatów znalazła się m.in. Szkoła Podstawowa w Janczewie, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 27 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Przedszkole Miejskie nr 32 w Gorzowie Wielkopolskim. Laureaci zostaną nagrodzeni zestawami gier edukacyjnych, na które składa się gra planszowa „Bez strachu po dachu” oraz gry karciane „Komplecik” oraz „Dymonek”. Atrakcjami festiwalowymi była też piosenka ekologiczna oraz przedstawienie „Na ratunek Czystolandii”.

Warsztaty – pogadanki – konkursy

Dla uczniów klas IV-VIII również przygotowano szereg atrakcji. Podczas pogadanek poruszono tematykę zagospodarowania odpadów, w tym konieczność minimalizacji ich wytwarzania, ekologicznych zakupów oraz efektów recyklingu. Uczniom zaprezentowano także Słownik poprawnej segregacji, czyli wyjaśniono zasady segregacji najbardziej problematycznych odpadów, wymienionych w kolejności alfabetycznej. Nie zabrakło także części warsztatowej, podczas której pokazano, jak można zrobić torbę na zakupy z bawełnianej koszulki t-shirt oraz woskowijkę, będąca alternatywą do pakowania żywności np. zamiast folii aluminiowej. Elementem wydarzenia były także konkursy – w konkursach „Piątka z segregacji” oraz „wKOŁO odpadów” liderem okazała się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła ll w Lubczynie. Podobne atrakcje odbyły się także w bloku dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców. Głównymi tematami wystąpień było właściwe postępowanie z odpadami, ekologiczne zakupy, a także minimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów poprzez naprawę, ponowne użycie oraz oddawanie niepotrzebnych przedmiotów. Wspomniano również o możliwości wytwarzania środków czystości z dostępnych w każdej kuchni produktów, np. octu, kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Podczas warsztatów z kolei można było dowiedzieć się, w jaki sposób z gałęzi, resztek papieru i kształtów wykonanych z masy solnej zrobić dekorację na ścianę, a z kartonika po mleku lub soku unikalną doniczkę. Festiwal do końca września br. można w formie nagrania oglądać poprzez stronę: https://festiwalmg6.abrys.pl/.

Ekologiczny Festiwal Online był elementem kampanii „Jestem, myślę, segreguję”, dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

GALERIA ZDJĘĆ

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię