Kilkanaście worków odpadów zebrano podczas akcji sprzątania Jeziora Lemańskiego k. Szczytna. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób, w tym 30 uczniów Gimnazjum nr 1 w Szczytnie. Organizatorem akcji była Fundacja ?Autrimpus?.

Istniejemy dopiero od kilku miesięcy, a jednymi z naszych celów jest działania na rzecz ochrony środowiska, a także integracja społeczności lokalnej – mówi Marek Łaniewski, prezes „Autrimpusa”. – Jest to nasza pierwsza akcja ekologiczna, ale już dziś deklarujemy, że na pewno nie ostatnia.

W sprzątanie szczególnie zaangażowali się członkowie Koła Ligii Przyrody „Tur”, które funkcjonuje przy Gimnazjum nr 1 w Szczytnie. Fundacja nie zaprosiła uczniów przypadkowo. Młodzi ekolodzy od wielu lat aktywnie angażują się w akcje, które wiążą się właśnie z ochroną środowiska. Akcja była wyjątkowa. Jezioro chyba po raz pierwszy było bowiem sprzątane zarówno z brzegu, wody, jak i spod wody.

Szczególne skupisko odpadów zauważyliśmy w miejscach, gdzie kotwiczą wędkarze, aby łowić ryby – mówi Dariusz Hodkowski z Fundacji „Autrimpus”. – Było tam bardzo dużo puszek i butelek. Zastanawiamy się jak można być takim bezmyślnym? Przecież nierzadko przypływają w to samo miejsce – dodaje.

Akwen sprzątano też z motorówki, którą użyczyła Straż Rybacka z Janowa. Jednak najwięcej odpadków znaleziono na brzegu. Wśród „skarbów” królowały: butelki, puszki i torebki foliowe. Po kilku godzinach podsumowano akcję przy ognisku, które przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Korpele. Swój udział w czwartkowym spotkaniu mieli też miejscowi myśliwi, którzy dostarczyli ciepły posiłek.

Trzeba wspierać takie cenne inicjatywy – mówi Witold Prychodko, myśliwy z Koła Łowieckiego „Jeleń” w Szczytnie. – Zawsze wspólnie możemy zdziałać przecież więcej – dodaje.

Sprzątanie Lemańskiego zakończyło się wręczeniem nagród, które ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Dziękujemy Funduszowi, że zechciał nas wesprzeć finansowo w tym przedsięwzięciu – mówi prezes Łaniewski. – Zapewniam, że jeszcze nie raz aktywnie włączymy się w ekologiczne akcje, które odbędą się na terenie powiatu szczycieńskiego.

Źródło: wfosigw.olsztyn.pl

Jezioro chyba po raz pierwszy było bowiem sprzątane zarówno z brzegu, wody, jak i spod wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię