Konkurs ?Drugie życie elektrośmieci? zarówno edukuje o potrzebie właściwego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, jak i promuje organizowanie zbiórek ZSEE oraz zużytych baterii wśród lokalnych społeczności.

W 2012 roku odbywa się V edycja konkursu „Drugie życie elektrośmieci”. Konkurs ma charakter ogólnopolskiej, międzyszkolnej rywalizacji zespołowej o nagrodę GrandPrix ERP Polska. Bezpośrednimi odbiorcami konkursu są uczniowie i ich opiekunowie w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Grupy składające się z maksimum 10 uczniów oraz opiekuna tworzą Szkolne Zespoły Konkursowe, które stanowią reprezentację danej szkoły. Szkołę może reprezentować tylko jeden zespół. Z terenu gminy może zostać zgłoszona tylko jedna szkoła, która będzie ściśle współpracować z daną gminą w ramach działań konkursowych.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie sami będą pogłębiać swoją wiedzę na temat elektrośmieci i zużytych baterii, tak aby w drugim etapie, dzięki swojej pomysłowości i kreatywności przekazać ją dalej, swoim lokalnym społecznościom. Pod koniec konkursu, każdy zespół będzie miał za zadanie przeprowadzić zbiórkę elektrośmieci i zużytych baterii. W poprzedniej edycji konkursu, w ten sposób zostało zebranych 260 ton sprzętu i prawie 7 ton baterii.

Dla pierwszych dziesięciu najlepszych zespołów przygotowane zostaną nagrody o łącznej wartości prawie 150 000 zł, które zostaną rozdane w czerwcu 2013 r. podczas uroczystej gali finałowej w Warszawie. Nagrodą dla najlepszego zespołu jest multimedialna tablica oraz laptop. Nagrody przyznawane będą w trzech ogólnopolskich kategoriach szkolnych:
– szkoły podstawowe,
– szkoły gimnazjalne,
– szkoły ponadgimnazjalne.

Organizatorem konkursu są: Europejska Platforma Recyklingu S.A. (ERP Polska) przy udziale finansowym ERP Batteries Poland Sp. z o.o. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs koordynuje Fundacja Zielony Horyzont. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego.

Europejska Platforma Recyklingu to organizacja non-profit, która zajmuje się odzyskiem i ponownym przetwarzaniem części, odpowiadającej udziałowi rynkowemu należących do niej firm – odpadów elektronicznych i elektrycznych, które co roku powstają w Polsce. Główne zadania ERP to przede wszystkim organizowanie i prowadzenie zbiórki oraz przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, inicjowanie edukacji ekologicznej.

Fundacja Zielony Horyzont zajmuje się edukacją na temat właściwego postępowania z elektrośmieciami i zużytymi bateriami. Fundacja prowadzi akcje edukacyjne i zbiórki w całej Polsce. W zeszłym roku, w ramach koordynowanych przez Fundację akcji, wspólnie zebrano przeszło 423 ton elektrośmieci i 15 tony zużytych baterii, a krąg zaangażowanych odbiorców tych akcji tworzyło prawie 14 000 osób.

Konkurs spełnia kryteria udziału uczniów w projekcie edukacyjnym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. Szkoły z całej Polski zgłaszać się mogą do 10 listopada 2012 r.

więcej na: http://drugiezycieelektrosmieci.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię