Wielkie zbieranie zakończone

Zakończyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji „Drzewko za butelkę” organizowanej przez Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” i polskie firmy chemiczne skupione w tym międzynarodowym programie. W roku bieżącym padł kolejny rekord. W ciągu kilkunastu majowych i czerwcowych dni dzieci zebrały w swoich środowiskach 825 288 szt. butelek, otrzymując w zamian prawie tysiąc drzewek do posadzenia. W akcji, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, wzięło udział ogółem 17,5 tys. dzieci w 9 miejscowościach całego kraju. Najwięcej, bo aż 321 207 butelek zebrano we Włocławku. Rekord indywidualny padł w Miszewie, gdzie średnia efektywność wyniosła 398 butelki na osobę. Tegoroczną akcję patronatem objął Minister Środowiska i Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Firmy branży chemicznej, będące uczestnikami międzynarodowego programu „Odpowiedzialność i Troska” (Responsible Care), chcąc zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego świętowania Światowego Dnia Ochrony Środowiska, zaproponowały akcję łączącą walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Ideą akcji „Drzewko za butelkę” jest rywalizacja w formie zabawy pomiędzy klasami szkolnymi i grupami przedszkolnymi w wybranych miejscowościach, gdzie swoją działalność produkcyjną prowadzą sygnatariusze Programu „Odpowiedzialność i Troska”, w uzbieraniu jak największej ilości pustych butelek „PET”. Zebrane butelki były wymieniane na sadzonki drzewek, a dodatkowo na uczestników i zwycięzców zabawy czekały liczne atrakcje oraz nagrody m.in. lokalne festyny ekologiczne, pikniki, wycieczki przyrodnicze. W ciągu ostatnich dni butelki ginęły z domów, z łąk, lasów, rowów, chodników i ulic. Nierzadko można było zobaczyć wędrujące dzieci z worami pełnymi plastiku. W akcję włączyli się rodzice, nauczyciele, całe rodziny. Pomagały władze samorządowe, media, firmy zajmujące się odzyskiem i recyklingiem zebranych butelek, bez których ta olbrzymia góra plastikowych butelek nie miałaby szans trafić do miejsc powtórnego przetworzenia.

W tym roku zbieranie odbyło się :
1. w Kędzierzynie Koźlu zorganizowane przez 2 firmy: Brenntag Polska Sp. z o.o., Petrochemia-Blachownia S.A, Odbiorem butelek zajmowała się firma Usługi Komunalne Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 1968 dzieci, które zebrały 35.623 butelki.
2. w Wieluniu zorganizowane przez Hamburską Spółkę Handlową HSH Sp. z o.o., Conlac Chemia Partner Sp. z o.o., Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A. Odbiorem butelek zajmowała się firma FHUP WIBO Recykling Sp. z o.o. z Chorzelowa. W akcji udział wzięło 1038 dzieci, które zebrały 73 936 butelek
3. w Puławach zorganizowane przez Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Odbiorem butelek zajmował się Zakład Usług komunalnych w Puławach. W akcji udział wzięło 2 229 dzieci, które zebrały 51 837 butelek
4. w Nowej Sarzynie zorganizowane przez Zakłady Chemiczne "Organika – Sarzyna"S.A. Odbiorem butelek zajmowała się Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Nowej Sarzynie. W akcji udział wzięło 2924 dzieci, które zebrały 115 533 butelki.
5. w Miszewie zorganizowane przez Ashland Poland Sp. z o.o. Zakład Produkcji Żelkotu. Odbiorem butelek zajmowała się firma ABC Zdzisław Bonkowski z Kościerzyny. W akcji udział wzięło 108 dzieci, które zebrały 33.052 butelki
6. w Tarnowie zorganizowane przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. i Branżową Organizację Odzysku S.A. Odbiorem butelek zajmowała się firma EKOTAR Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 3.398 dzieci, które zebrały 157.926 butelek.
7. we Włocławku zorganizowane przez Anwil S.A. Odbiorem butelek zajęło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" Sp. z o.o. W akcji udział wzięło 4359 dzieci, które zebrały 321.207 butelek.
8. w Brzegu Dolnym zorganizowane przez PCC Rokita S.A. W akcji udział wzięło 1.439 dzieci, które zebrały 32 230 szt butelek.
9. w Komornikach zorganizowane przez Novol Sp. z o.o. Odbiorem butelek zajęła się firma Remondis – Sanitech. W akcji udział wzięło 201 dzieci, które zebrały 7.133 butelki

Trochę statystyki:
2003 rok – 7 miejscowości, 11 tys. dzieci, 232.880 szt. butelek, posadzono 989 drzewek
2004 rok – 10 miejscowości, 20 tys. dzieci, 280.776 szt. butelek, posadzono 1027 drzewek
2005 rok – 11 miejscowości, 22 tys. dzieci, 687.303 szt. butelek, posadzono 871 drzewek
2006 rok – 9 miejscowości, 17,5 tys. dzieci, 825.288 szt butelek, posadzono 992 drzewka

Przypomnijmy, że
Akcja „Drzewko za butelkę” została zainicjowana przez Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” oraz firmy tworzące ten program. Jedną z przesłanek tego programu jest pokazanie, że chemia w rzeczywistości jest przyjazna ludziom i środowisku. Logo Programu (dłonie okalające molekuły) symbolizuje troskę z jaką branża chemiczna przygląda się własnej działalności wytwórczej i odpowiedzialność we wszystkich obszarach swojego oddziaływania, nie tylko na środowisko, ale (co ważniejsze) na zdrowie ludzi. Program jest światową inicjatywą branżową, realizowaną w 47 krajach. Zrzeszone w nim firmy wytwarzają ponad 87% produkcji chemicznej. W Polsce Program „Odpowiedzialność i Troska” skupia prawie 40 przedsiębiorstw (zarówno producentów jak i dystrybutorów), których działania w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej przynosi istotne efekty.
Akcja toczy się zawsze w miejscowościach, gminach i powiatach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie firm chemicznych skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska”. Zakłady te są realizatorem akcji, zabezpieczają wszystkie jej skomplikowane elementy jak np. logistyka odbioru zebranych butelek, dostarczanie drzewek do sadzenia, organizowanie pikników podsumowujących akcję. 
 
Więcej informacji:
Jarosław Nadolski, tel: 0 – 601 68 76 74, e-mail: [email protected]
www.rc.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię