Odpady niebezpieczne były głównym tematem konkursu „Przyroda jest doskonałym mechanizmem, nie potrzebuje baterii”, organizowanego przez Mercedes-Benz Polska. 

Akcje w formie konkursów  stwarzają uczniom możliwość kreatywnego wyrażania opinii  w kwestiach związanych z ekologią. Ilość zużywanych baterii wciąż wzrasta, tym samym podnosząc poziom zanieczyszczania środowiska elektroodpadami. Każde działanie jest potrzebne w celu uświadamiania stopnia istniejącego problem z jednoczesnym wskazywaniem właściwej drogi ? mówi Andrzej Maziarz, opiekun zwycięskiej drużyny ze Szczecina.

Zużyte baterie i akumulatory ? odpady niebezpieczne ? wprowadzone do środowiska powodują zakłócenia procesów samooczyszczania, czego rezultatem jest np. skażenie wód gruntowych, stanowiących źródło wody pitnej. Jedna guzikowa bateria srebrowa może skazić 1 m? gleby lub zatruć 400 litrów wody. Każdy akumulator wyrzucony do kosza na śmieci, pozostawiony w lesie lub na łące, stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nieprawidłowe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi bardzo często wynika z niewiedzy. Dlatego też, zdaniem organizatorów konkursu Eko Gwiazda, tak istotna jest edukacja i budowanie świadomość, że wszyscy jesteśmy częścią ekosystemu.

? Konkurs ekologiczny jest jednym z elementów programu edukacyjnego przygotowanego dla młodzieży szkół zawodowych i techników samochodowych w klasach pod patronatem Mercedes-Benz w całej Polsce ? podkreśla dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych. 

? Projekt Eko Gwiazda zyskał uznanie także w oczach jury ELA 2015, czyli Environmental Leadership Award. Na ten konkurs organizowany przez centralę DAIMLER AG w Stuttgarcie wpłynęło 80 zgłoszeń z całego świata. Eko Gwieździe przyznano drugie miejsce w kategorii Extraordinary efforts for the environment –  mówi dyrektor PR Mercedes-Benz Polska.

Zwycięzcy tegorocznej edycji: Mieszko Kaczanowski i Łukasz Kłosowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Szczecinie, autorzy filmu ?ALKA$WAG? w nagrodę zwiedzą Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Drugie i trzecie miejsce przyznano filmom zrealizowanym przez uczniów Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie.

Grafika2_Eko Gwiazda

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię