Wielka Zlewka to gromadzenie zużytego tłuszczu roślinnego pozostałego po smażeniu potraw. Dzięki akcji, w której kluczową rolę odgrywają szkoły, możliwe będzie finansowanie budowy elektrowni słonecznej w Polsce.

W naszym kraju co roku wylewamy do zlewu ponad 100 milionów litrów zużytego oleju roślinnego. Wylewamy to co zostaje po smażeniu potraw na patelni lub w garnkach. Niewielkie ilości, które w skali kraju i roku urastają to gigantycznych objętości. Cel akcji związany jest z segregacją odpadów, dzięki którym możliwe będzie powstrzymanie wzrostu cen paliw i planów budowy elektrowni jądrowych.

Akcja Wielka Zlewka skierowana jest do całego społeczeństwa, nie tylko do uczniów danej szkoły. Chociaż to oni są przyszłością. Akcja uczy segregować odpady. Jest tak skonstruowana, że robiąc to możemy mieć bardzo konkretny efekt. Każdy kilogram zlanego w ten sposób tłuszczu (1kg=0,9litra) to 45 groszy dla szkoły i 10 groszy przeznaczone na budowę elektrowni słonecznej. To wszystko, dosłownie ze śmieci. Zamiast do zlewu, zlewajmy zużyty tłuszcz roślinny gromadząc go w butelkach po wodzie mineralnej. Czas nie gra roli. Kiedy uda się napełnić butelkę, należy przynieść ją do szkoły biorącej udział w akcji. Akcja nie ma końca! Szkoła to punkt gdzie można będzie oddać butelkę!

Głównym punktem projektu jest budowa elektrowni słonecznej w Polsce przy współpracy z Solar Lab – laboratorium Zakładu Mikroinżynierii i Fotoniki, Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Więcej: fundacjastarylas.pl

 

Najlepsza klasa do tej pory zebrała 51 litrów zużytego oleju roślinnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię