Gołoborza są osobliwością Świętokrzyskiego Parku Narodowego. / Fot. www.sxc.hu

W Świętokrzyskim Parku Narodowym edukacja ekologiczna jest realizowana w Ośrodku Edukacyjnym, Muzeum Przyrodniczym, w galerii widokowej na Łysej Górze oraz na ścieżkach edukacyjnych.

Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego
ul. Suchedniowska 4
26-010 Bodzentyn
tel/fax: 041 311-51-06 albo 041 311-50-25
e-mail: [email protected]
www: swietokrzyskipn.org.pl
 

Edukacja w Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego mieści się w Bodzentynie. Dysponuje on salą konferencyjną, pracownią przyrodniczą, salą adiowizualną. Ponadto do dyspozycji korzystających z usług Ośrodka jest biblioteka Parku wraz z czytelnią. Park posiada olbrzymie naturalne zaplecze dydaktyczne, jakim jest teren parku i jego otulina. Owo żywe muzeum przyrodnicze, proponuje szereg niekonwencjonalnych form nauczania środowiskowego. Największe efekty dają zajęcia w terenie. Są one atrakcyjną formą, alternatywną wobec rozpowszechnienia encyklopedycznych informacji w szkole. Tematyka zajęć realizowana jest na szlakach turystycznych oraz ścieżkach edukacyjnych ŚPN. Uczestnicy mają możliwość praktycznego poszerzenia wiedzy z zakresu biologii, ekologii i ochrony przyrody. Zajęcia skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Proponowane zajęcia są płatne. Park organizuje również konkursy, rajdy edukacyjne i warsztaty.

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Ekspozycja w Muzeum Przyrodniczym ŚPN prezentuje walory ŚPN oraz całego regionu Gór Świętokrzyskich. Ekspozycję rozpoczyna makieta obszaru ŚPN i jego okolic. W sposób plastyczny obrazuje ona ukształtowanie terenu, położenie poszczególnych kompleksów leśnych. Przedstawia usytuowanie obszarów chronionych oraz przebieg szlaków turystycznych. Wystawę muzealną podzielono na kilka podstawowych działów: dział geologiczny, dział dendrologiczny, dział fauny kręgowców i bezkręgowców, dział ochrony przyrody w Polsce i regionie świętokrzyskim W piwnicach budynku można obejrzeć wystawę historyczną "Więzienie na Łysej Górze" przedstawiającą historię szczytu Łysej Góry, ze szczególnym uwzględnieniem okresu, w którym funkcjonowało tu więzienie.

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest nieczynne aż do odwołania z powodu realizacji nowej wystawy przyrodniczej.
 

Galeria widokowa na gołoborzu na Łysej Górze
Gołoborze na Łysej Górze jest osobliwością Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zwiedzającym udostępniany jest górny fragment gołoborza na Łysej Górze (595 m n.p.m. synonim: Łysiec, Św. Krzyż) oraz przebiegający w bezpośrednim sąsiedztwie pogański wał kultowy z VII-XI wieku. Galerię zaprojektowano tak, aby stworzyć turystom wrażenie znajdowania się bezpośrednio na gołoborzu. Wzdłuż trasy zwiedzania zamontowano tablice z informacjami o gołoborzu i wale kultowym.
 

Ścieżki edukacyjne
Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego wyznaczono 5 ścieżek edukacyjnych. Prowadzą one przez najbardziej interesujące, charakterystyczne dla Parku miejsca. Wyodrębniając poszczególne punkty ścieżek, starano się przedstawić problemy związane z ochroną przyrody w Parku. Punkty  oznaczono w terenie i ponumerowano, natomiast ich omówienie zawierają przewodniki po ścieżkach.

Dane teleadresowe:
 

Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego
ul. Suchedniowska 4
26-010 Bodzentyn
tel/fax: 041 311-51-06 albo 041 311-50-25
e-mail: [email protected]
www: swietokrzyskipn.org.pl
Godziny urzędowania: w dni robocze 7.30 – 15.30

Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu
Tel: 041 317-70-87, 669-940-042
od 1 kwietnia do 31 października czynna codziennie od 9:00 do 18:00
od 2 stycznia do 31 marca od 2 listopada do 31 grudnia czynna codziennie od 9:00 do 15:00 Ostateczne wejście zwiedzających na pół godziny przed zamknięciem. Wystawa jest nieczynna w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada oraz 1 stycznia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię