?Zielona Łódź? to nie tylko więcej skwerów, czyste trawniki i świeże powietrze. To przede wszystkim przyjazne miasto, w którym dobrze się żyje.
By tak się stało, niezbędna jest współpraca władz, mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców. W Łodzi trwa dyskusja o potrzebie powołania „Koalicji na rzecz Zielonej Łodzi.”
Spotkanie 28 listopada br. w łodzkim magistracie zorganizowała Fundacja Sendzimira oraz Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wydziałów magistratu, łódzkich uczelni, lokalnych organizacji pozarządowych i studenckich. Wzięli udział w warsztacie, którego celem było zidentyfikowanie priorytetów z zakresu zrównoważonego rozwoju Łodzi, istotnych z punktu widzenia tworzącej się koalicji. Dotyczą one trzech obszarów: środowisko, społeczeństwo, biznes. Będą stanowić również podstawę dla działalności koalicji, a także dyskusji nad opracowywaną strategią rozwoju Łodzi.
Inicjatywa ta jest kolejnym etapem działań Fundacji Sendzimira na rzecz zrównoważonego rozwoju Łodzi. Dotychczas, w ramach projektu „Usługi ekosystemów dla zrównoważonego rozwoju miast” prowadzonego przez Fundację, uczestnicy XIV Akademii Letniej „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce” opracowali raport pt. „Łódź Europejską Zieloną Stolicą do 2020 roku.” Zawiera on analizę stanu obecnego, propozycje innowacji oraz możliwe do zastosowania w Łodzi przykłady dobrych praktyk z zielonych miast na świecie. Fundacja we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ przeprowadziła wstępne konsultacje społeczne związane z wykorzystaniem usług ekosystemów w mieście, a także stworzyła zarys strategii związanej z ewentualnym ubieganiem się przez Łódź o tytuł Zielonej Stolicy Europy.
Tego typu partnerstwa powstają w różnych miastach i regionach na świecie. W ich ramach współpracują najbardziej aktywne osoby, którym zależy na rozwoju miasta, eksperci oraz lokalni politycy i urzędnicy, współtworzący rozwiązania i odpowiedzialni za ich wdrażanie. Partnerstwa wybierają tematy, na których koncentruje się ich działalność. Np. w Brighton i Hove w Wielkiej Brytanii tematem wiodącym dla takiego partnerstwa jest ograniczanie „śladu ekologicznego” wywieranego przez te dwa miasta. Planowane i podejmowane są liczne działania mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko wywieranego przez ich mieszkańców i działające na ich terenie firmy.
– W Łodzi naszym pierwotnym pomysłem na temat przewodni koalicji była ochrona przyrody, jako podstawy dla jakości życia w mieście. W obliczu postępującej presji na ekosystemy, temat ten wydawał się nam szczególnie istotny. Warsztat 28 listopada potwierdził, że faktycznie jest to jedno z najistotniejszych zagadnień – uważa dr Jakub Kronenberg z Fundacji Sendzimira.
Szczególnie wyraźnie widać to w obszarze „środowisko”, gdzie uczestnicy warsztatu jako priorytety wskazali tematy takie jak: tereny zieleni, rozszczelnianie gruntu, zielone dachy, renaturyzacja rzek. Oprócz tego bardzo istotne jest też angażowanie społeczeństwa w proces podejmowania decyzji.
– Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że mieszkańcom Łodzi zależy na przyrodzie w mieście i chcą współdecydować o jej sytuacji. Istotne jest wreszcie mobilizowanie podmiotów gospodarczych do włączania się w działania z zakresu zrównoważonego rozwoju – dodaje dr Kronenberg.
Kolejne spotkanie, poświęcone metodom współpracy w ramach koalicji oraz dyskusji nad nową strategią dla Łodzi, odbędzie się dzisiaj o godz. 16:30 w siedzibie łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Priorytety koalicji na rzecz Zielonej Łodzi z podziałem na trzy obszary: środowisko, społeczeństwo, biznes
Środowisko |
Społeczeństwo |
Biznes |
· Tworzenie planów miejscowych dla obszarów cennych przyrodniczo, · Zwiększenie liczby terenów zieleni lokalnej („pół-publicznej”), · Prowadzenie racjonalnej gospodarki wodami opadowymi (rozszczelnienie powierzchni gruntu), · Zielone dachy w centrum Łodzi i na nowo wznoszonych budynkach (np. zielone dachy Manhattanu), · Renaturyzacja rzek na terenie miasta,
|
· Zwiększenie udziału społeczności lokalnej w życiu publicznym, · Aktywne kreowanie zachowań transportowych przyjaznych środowisku, · Zwiększenie dostępu do informacji, · Edukacja młodzieży (pozaformalna, różne grupy wiekowe), · Działania informacyjno-edukacyjne na temat zrównoważonego rozwoju, · Wdrożenie budżetu partycypacyjnego, |
· Tworzenie warunków dla ekonomii społecznej (fundusze, ulgi, lokale dla aktywności społecznej), · Dofinansowanie dla inwestycji proekologicznych, · Lokalny obieg pieniądza (wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i inicjatyw), · Rozwój zrównoważonych, zielonych i społecznych zamówień publicznych, · Klastry (współpraca samorządów, uczelni i biznesu), · Wspieranie i zaangażowanie w ruch czystej produkcji,
|
Źródło: sendzimir.org.pl