Każdy żołnierz zanim trafi na teren świętoszowskiego poligonu przejdzie szkolenie przeprowadzone przez pracowników nadleśnictwa, właśnie na terenie ścieżki edukacyjnej, żeby w czasie ćwiczeń na poligonie umiał szanować las i otaczającą go przyrodę.

Nazwa ścieżki

Żołnierska Ścieżka Przyrodnicza
(Nadleśnictwo Świętoszów
ul. Brzozowa 17; 59-726 Świętoszów
tel/fax (075) 731 12 59, (075) 731 76 06
e-mail [email protected])

Długość ścieżki
100 m
Czas przebycia
 
Trasa (miasta)
Żołnierska Ścieżka Przyrodnicza umiejscowiona jest z racji pełnionej funkcji w Świętoszowie w lesie sosnowym przy koszarach wojskowych.
Opis (krótki)
Znajduje się na niej kilkanaście tablic informacyjnych i edukacyjnych, opisujących zasady zachowania się w lesie i elementy przyrody terenu Nadleśnictwa. Jest to pierwsza w Polsce żołnierska ścieżka edukacyjna.

Ścieżka powstała ze środków Nadleśnictwa Świętoszów przy współpracy jednostek wojskowych ze Świętoszowa i Dobrej nad Kwisą. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był nadleśniczy Wojciech Moskaluk.

Dzięki programowi szkolenia na ścieżce żołnierze ćwiczący na poligonie mają pokochać las, szanować pracę leśników i myśleć kologicznie. Ścieżka to ciąg tablic poglądowych, które mają uczyć żołnierzy proekologicznych zachowań, tak by w czasie ćwiczeń wojskowych nie niszczyli niepotrzebnie przyrody. Na ścieżce znajdują się ławki oraz tablice informacyjne. Żołnierz może poznać zasady przeciwpożarowe, przeczyta i jak zachowywać się w lesie. Ścieżka przeznaczona jest nie tylko dla żołnierzy, każdy może tu przyjść i zgłębić tajniki środowiska leśnego.

Wielką osobliwością świętoszowskich lasów jest to, płochliwe zwierzęta znalazły tu dla siebie niszę ekologiczną. Przyzwyczaiły się do odgłosów wystrzałów, warkotu silników pojazdów wojskowych podczas okresowych ćwiczeń. Za to nie muszą uciekać przed grzybiarzami, którzy na te zakazane dla nich tereny, nie docierają tak masowo jak w lasach otwartych.

Źródło: RDLP Wrocław

 

Na ścieżce znajdują się tablice poglądowe przybliżające tematykę leśną. / Fot. Nadleśnictwo Świętoszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię